Naukowcy wyjaśnili, dlaczego młode mamy non stop publikują na Facebooku

Martyna Kraus 19.07.2016
Kobieta z telefonem
Fotografia: Pixabay

Psycholog zbadał ich zachowanie w mediach społecznościowych i wytłumaczył, z czego wynika.

Każdy chociaż raz odniósł wrażenie, że ze wszystkich jego znajomych na Facebooku najaktywniejsze są młode mamy. Bez względu na to, czy lubimy ich posty, czy też one nas irytują, warto zrozumieć, skąd się bierze takie zachowanie.  

Amerykańska profesor psychologii, Sarah Schoppe-Sullivan i współautorzy książki "Sex role" przeanalizowali grupę 127 kobiet i stwierdzili, że gdy odczuwały one większą presję, aby być idealnymi matkami, a macierzyństwo stanowiło sedno ich tożsamości, znacznie częściej publikowały na Facebooku zdjęcia swoich dzieci lub artykuły związane z macierzyństwem. Większość z nich ustawiała również fotografie swoich dzieci w miejscu swojego zdjęcia profilowego. Matki, które harowały, aby być perfekcyjne, znacznie aktywniej odpowiadały na komentarze i reagowały na lajki znajomych, w sposób pozytywny lub negatywny. A w 9 miesięcy po porodzie wiele z nich popadało w stany depresyjne, traciło apetyt lub cierpiało na bezsenność.

Pomysł na analizę zdjęć na Facebooku zrodził się kilka lat temu, kiedy Schoppe-Sullivan zauważyła, że wiele jej przyjaciółek zmieniło swoje profilówki na fotki swoich pociech. Co ciekawe, sama psycholog postąpiła podobnie. Oczywiście część tych matek uważa Facebooka za platformę, na której dzieli się swoim życiem osobistym, ale Schoppe-Sullivan stwierdziła, że za zdjęciami rodzinnymi może kryć się coś więcej. Zaczęła zastanawiać się czy i w jaki sposób kobiety szukają w mediach społecznościowych potwierdzenia swoich nowych ról – w tym przypadki matek i czy te, które tak robią są bardzie podatne na stany depresyjne. 

Wiele kobiet odczuwa presję, aby macierzyństwo przedstawiać w samych kolorowych barwach - tłumaczy psycholog.

Wyniki badań nie powinny się jednak stać podstawą do osądzania młodych matek, ponieważ one tak jak każdy inny użytkownik social mediów, starają się wykreować często nierzeczywisty obraz samej siebie i swojego życia. Najlepiej więc znaleźć inny sposób niż ściana Facebooka, aby dzielić się zdjęciami swoich dzieci z rodzina i przyjaciółmi.

Zdjęcie grupy dzieci
Fotografia: Pixabay

  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów