Dlaczego nie powinno się spać przy zapalonym świetle? Naukowych przestrzegają przed skutkami

Katarzyna Leszczyńska 31.10.2017
Spanie przy świetle jest szkodliwe
Fotografia: pexels.com

Jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Niejedna osoba zasypia przy zapalonym świetle lub w towarzystwie świecącego się ekranu telewizora. Okazuje się, że może to nieść za sobą tragiczne skutki. Naukowcy z Harvard Medical School zbadali, w jaki sposób może to wpłynąć na ludzki organizm. Spanie przy świetle przyczynia się m.in. do zachorowania na raka, depresję, jak również powstawania zaburzeń hormonalnych.

Jak się okazuje warto zadbać o prawidłowe zaciemnienie sypialni, żeby lepiej się wysypiać i zadbać o zdrowie. Melatonina, której wydzielanie hamuje światło, reguluje temperaturę ciała, ciśnienie oraz obniża poziom glukozy we krwi. Stabilny sen jest natomiast niezwykle istotny w przypadku radzenia sobie w stresujących sytuacjach i koncentracji.

Światło hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu, który naturalnie sprzyja komfortowi snu. Nawet jeśli masz zamknięte powieki, twój mózg "widzi" światło i nie produkuje melatoniny, a twój organizm przestaje rozróżniać dzień od nocy – mówi dr Joyce Walsleben.

Trzeba pamiętać, że nie tylko lampka na szafce może dostarczać światła w nocy. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju ekranów, m.in.: telewizora oraz laptopa. Warto zadbać o to, żeby w naszej sypialni znalazło się jak najwięcej ciemności. Wówczas lepiej wypoczniemy i nie będziemy narażeni na choroby.

Światło w nocy jest szkodliwe dla ludzi

Dzieci są szczególnie narażone na wpływ światła w nocy

Wszystkie te elementy oczywiście mają wpływ na człowieka, niezależnie od wieku. Dlatego warto zadbać o to, żeby nasze dzieci również miały odpowiednio przygotowany do spania pokój. Tutaj mogą pojawić się głosy sprzeciwu ze strony najmłodszych. Zazwyczaj to właśnie dzieci śpią przy świetle, ponieważ boją się ciemności. Trzeba jednak próbować wdrażać różne zamienne opcje. Oprócz tego ryzyka, które dotyczy również dorosłych, młodzi, którzy śpią przy świetle, mogą być również bardziej narażeni na otyłość i mieć problemy z nauką.

Jak zatem zadbać o to, żeby nasze dzieci chciały spać bez światła? Wystarczy posiedzieć z nimi do momentu, aż usną. Dobrze sprawdzą się też lampy solne, które nie są tak szkodliwe jak tradycyjne, odpowiednia temperatura powietrza oraz kubek melisy przed snem.

Światło w nocy jest szkodliwe dla dzieci
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów