Psy jak ludzie, mają pamięć epizodyczną. Naukowcy mają na to twarde dowody

Redakcja 30.11.2016
Pies
Fotografia: Pixabay

Badacze po raz kolejny udowodnili, że psy to niezwykle mądre zwierzęta. 

Pamięć epizodyczna to kluczowa sprawa dla naszego mózgu. Dzięki niej zapamiętujemy rzeczy w określonym czasie i miejscu. Bez problemu więc przypomnimy sobie, jak wyglądały nasze osiemnaste urodziny, czy chociażby co robiliśmy w ostatni piątek. Co więcej, pamiętamy nie tylko to, jakie czynności danego dnia wykonywaliśmy, ale również, jak w danej sytuacji się czuliśmy. 

To, co wydawać by się mogło, jest zarezerwowane wyłącznie dla ludzi, mają też nasi czworonożni przyjaciele. A przynajmniej tak twierdzą naukowcy z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group, którzy swoje odkrycie opisali w "Current Biology". Dowiedli oni, że psy zapamiętują skomplikowane ludzkie działania nawet wtedy, gdy nie wiedzą, że powinny to robić. A to oznacza, że tak jak ludzie, wykorzystują pamięć epizodyczną. Udowodnienie tego, nie było jednak takie proste - nie można przecież po prostu zapytać psa, co pamięta. 

Psy są jednymi z nielicznych gatunków, które ludzie uważają za mądre, a pomimo tego wciąż jesteśmy zaskoczeni, gdy badania pokazują, że możemy dzielić z nimi pewne zdolności umysłowe - powiedziała Claudia Fugazza z MTA-ELTE Comparative Ethology Research, a jej wypowiedź przytacza Theguardian.com.

Aby zdobyć dowód na potwierdzenie swoich tez, naukowcy przeprowadzili ciekawy eksperyment. Wytrenowali 17 psów w taki sposób, aby na polecenie właściciela powtarzały wykonywane przez niego czynności. Przykładowo, kiedy właściciel podskoczył, a chwilę potem wydał komendę "zrób to, co ja", pies wykonał tę samą czynność. 

Kolejnym krokiem było wprowadzenie elementu zaskoczenia, a więc zmiana zasad. Zgodnie z nimi, po jakiejkolwiek czynności właściciela, psy kładły się na macie. Gdy na niej leżały, trener wykonał kolejną czynność, której zwierzęta wcześniej nie widziały. Mianowicie - dotknął parasol rozłożony i leżący w pobliżu psa, ale bez wydania komendy "zrób to, co ja". Aby sprawdzić, czy ostatnie zadanie zostało przez zwierzę zapamiętane, instruktor zaprowadził go za parawan w celu zmiany scenerii otoczenia. Gdy wrócili na miejsce, wydał dobrze znaną komendę "zrób to, co ja". Reakcja psa była zaskakująca. Zamiast położyć się na macie, pies podszedł do parasola. 

Węgierscy naukowcy testowali psy po minucie, a czasem nawet po godzinie. Wyniki jasno pokazały, że czworonogi były w stanie przypomnieć sobie demonstrowane działania po krótkim, jak i długim czasie. Jednak, wykonywanie czynności wraz z upływem czasu pogarszało się. Najlepszy efekt osiągały wtedy, kiedy nastawione były na naśladowanie. 

Naukowcy jednak w swoim osądach starają się być ostrożni. Swoje odkrycie nazywają "pamięcią podobną do epizodycznej". Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Pamięć epizodyczna jest związana ze świadomością samego siebie, a jeszcze nikt nie udowodnił, że psy taka samoświadomość posiadają. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów