Naukowcy z Holandii twierdzą, że kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn. Podają zaskakujące dowody

Redakcja 05.07.2017
Mężczyzna i kobieta
Fotografia: Pixabay

Rewelacje naukowców oburzyły innych badaczy, który twierdzą, że ich wnioski są bezsensowne. 

Badacze z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie sugerują, że kobiety są mniej inteligentne niż mężczyźni. Na poparcie swoich tez przedstawili wyniki badań, które wywołały wielkie poruszenie wśród innych naukowców.

Jak podaje Independent.co.uk, zdaniem naukowców kobiety mają niższy poziom inteligencji niż mężczyźni, a różnica ma wynosić aż 4 punkty. Stwierdzili tak na podstawie przeprowadzonych w maju 2017 roku badań, w których uczestniczyło 896 kobiet i mężczyzn.

Każda z tych osób została poddana testom na inteligencję i badaniu rezonansem magnetycznym. Jego wyniki wskazały, że mózg mężczyzny jest średnio o kilka procent większy niż mózg kobiety (mężczyźni - 1,2 litra, kobiety - 1 litr). To, zdaniem badaczy, ma między innymi świadczyć o tym, że panowie są bardziej inteligentni niż panie, a także ma dowodzić tego, dlaczego kobiety gorzej radzą sobie w testach na inteligencję przestrzenną. 

giphy-downsized (33)

Hit czy kit? 

Wielu naukowców zgodnie stwierdziło, że badanie jest po prostu niedorzeczne. Neurolog, doktor Adrian Owen przyznał, że takie testy są "całkowicie bezsensowne". Z kolei Angela Saini, która jest dziennikarką naukową stwierdziła, że to badanie ma na celu osłabić pozycję kobiet w świecie, do czego mają dążyć neurobiolodzy - mężczyźni. 

Już wcześniej dowiedziono, że nie ma żadnych różnic między poziomem inteligencji kobiet i mężczyzn. Wiadomo, że kobiety mają mniejsze mózgi niż mężczyźni, bo kobiety są po prostu z reguły mniejsze niż mężczyźni (...) To zaskakujące, że w XXI wieku przeprowadzono takie badanie - powiedziała Angela Saint, a jej wypowiedź przytacza Independent.co.uk. 

Trzeba przyznać, że badanie naukowców jest co najmniej kontrowersyjne i nie dziwne, że wywołuje tak wiele emocji. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów