Naukowcy sprawdzili wpływ częstego korzystania z telefonu na inteligencję. Zaskakujące wnioski

Redakcja 30.06.2017
Telefon
Fotografia: Pixabay

Czyżby dla użytkowników smartfonów nie było już ratunku? 

Naukowcy z University of Texas i McCombs School of Business w Austin nie mają wątpliwości, że możliwości poznawcze mózgu obniżają się, kiedy w naszym pobliżu jest smartfon i to niezależnie od tego, czy jest włączony, czy wprost przeciwnie. 

Badacze, aby tego dowieść, przeprowadzili niecodzienny eksperyment. Jak podaje Qz.com, do badania zaprosili 800 użytkowników smartfonów, których zadaniem było wykonywanie różnych czynności wymagających pełnej koncentracji. Ich celem było sprawdzenie zdolności poznawczych badanych.

Zanim jednak uczestnicy przystąpili do testów, poproszono ich o umieszczenie telefonów w różnych miejscach - w torbie, na biurku, w kieszeni i w pokoju obok. Wszyscy zostali także poproszeni o wyłączenie głosu w telefonie. Po pewnym czasie telefony zmieniały swoje miejsce, a badani byli poddawani dalszym testom.

giphy-downsized (29)

Telefony ogłupiają? 

Wyniki badań są jednoznaczne. Z rozwiązaniem zadań najlepiej poradzili sobie ci, których telefon znajdował się w innym pomieszczeniu. Najgorzej ci, którzy mieli go w zasięgu wzroku, na biurku.

Widzimy liniowy trend, który sugeruje, że sama obecność smartfona w pobliżu jest wystarczająca do ograniczenia zdolności poznawczych badanych - powiedział Adrian Ward z McCombs School of Business, a jego wypowiedź przytacza Qz.com. 

To jednak nie koniec eksperymentów. Naukowcy zapytali badanych, jak bardzo ważne w ich życiu są telefony. Następnie, zostali poddani podobnym badaniom. Również w tym przypadku wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. 

Najgorzej poradzili sobie ci, którzy stwierdzili, że nie wyobrażają sobie życia bez smartfona, a podczas badań ich telefon leżał na biurku, w torbie, bądź znajdował się w kieszeni. Jednak, jak w poprzednim przypadku, z rozwiązywaniem badań nie mieli większych problemów, gdy smartfon leżał w innym pomieszczeniu. 

Naukowcy odkryli również, że fakt, czy telefon podczas testów był włączony czy wyłączony, nie miał absolutnie żadnego znaczenia. Wnioski? Dość oczywiste. Telefon w zasięgu wzroku bądź na wyciągnięcie ręki sprawia, że trudniej nam się skoncentrować. Dzieje się tak dlatego, ponieważ część naszego mózgu podświadomie cały czas o nim myśli. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów