Naukowcy sprawdzili, który serwis społecznościowy najbardziej nam szkodzi. Wyniki są zaskakujące

Redakcja 26.05.2017
Młoda kobieta
Fotografia: Pexels

Około 90 procent młodych ludzi korzysta z mediów społecznościowych. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie wiążę się z ich używaniem.

Naukowcy z The Royal Society for Public Health i organizacja charytatywna Young Health Movement w Wielkiej Brytanii sprawdzili, który serwis społecznościowy ma najgorszy wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Pracownicy dwóch organizacji zaprosili do badania 1479 Brytyjczyków w wieku od 14 do 24 lat i poprosili ich, aby udzielili szczegółowych odpowiedzi na pytania czy i jaki wpływ miał poszczególny serwis społecznościowy na ich zdrowie, a konkretnie na pojawienie się depresji, poczucia niedowartościowania, niskiej samooceny, czy stresu.

Kiedy już otrzymali wszystkie odpowiedzi i szczegółowo je przeanalizowali, stworzyli listę serwisów najbardziej szkodliwych dla zdrowia psychicznego.

Media społecznościowe bywają bardziej uzależniające niż alkohol czy papierosy. Obecnie są tak zakorzenione w życiu młodych ludzi, że nie możemy dłużej ignorować ich wpływu na zdrowie psychiczne - powiedziała Shirley Cramer, prezes RSPH, a jej wypowiedź przytacza Independent.co.uk. 

giphy-downsized (11)

Wielki przegrany?

Naukowcy za najbardziej szkodliwy serwis społecznościowy uznali Instagram. Ich zdaniem ci, którzy korzystają z platformy służącej do publikacji fotografii, praktycznie nie śpią, bo są zajęci obserwowaniem nowych zdjęć znajomych. Dodatkowo, jak podaje Independent.co.uk, jego użytkownicy mogą mieć zaniżoną samoocenę. 

Kolejnym serwisem, który ma negatywny wpływ na psychikę jest Snapchat. Trzecie miejsce na niechlubnym podium zajął Facebook. Na czwartym miejscu, a więc stosunkowo dobrze został oceniony Twitter. Spokojni o swoją psychikę mogą być użytkownicy YouTube, bo to ten serwis został przez naukowców najlepiej oceniony. Został doceniony za podnoszenie świadomości, budowanie wspólnoty i samooceny. Został jednak też skrytykowany, jak w przypadku wszystkich innych serwisów społecznościowych, za to, że korzystający z niego internauci cierpią na zaburzenia snu. 

Interesujący jest fakt, że to Instagram i Snapchat zostały uznane za portale, które mają najgorszy wpływ na psychikę i samopoczucie - obie platformy są bardzo skoncentrowane na obrazie i wydaje się, że mogą powodować uczucie niedowartościowania i niepokoju wśród młodych ludzi - powiedziała Shirley Cramer, a jej wypowiedź przytacza Independent.co.uk. 

W odpowiedzi na wyniki badań przedstawiciele Instagrama wydali oświadczenie, w którym zapewniają, że utrzymanie platformy, która będzie bezpiecznym i wspierającym miejscem, jest ich priorytetem. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów