Naukowcy sprawdzili, dlaczego mimowolnie tupiemy w rytm muzyki

Martyna Kraus 17.08.2016
Stopy w tańcu
Fotografia: Pixabay

Badania są naprawdę zaskakujące i pokazują, jak ogromny wpływ na nasze ciało mają dźwięki. 

Gdy słyszymy w radiu lub Internecie ulubioną piosenkę, ciężko jest nam powstrzymać się i od razu nie zacząć tańczyć. Jeśli nie mamy ku temu możliwości, zaczynamy tupać, podrygujemy lub naśladujemy dłonią ruchy gitarzysty.

Okazuje się, że takie zachowania, które często wykonujemy niemal automatycznie, mogą być czymś więcej niż wygrywaniem ulubionej melodii. Badania dowodzą, że ruszając się w rytm muzyki, nasze ciało naśladuje wpadające w ucho dźwięki. Naukowcy z University of Oslo przeprowadzili serię szczegółowych analiz, w której dowiedli, że ludzki organizm, aby aktywnie przetworzyć dźwięk, musi fizycznie się w niego zaangażować. Słuchając muzyki mamy tendencję do symulowania ruchów, jakie naszym zdaniem, spowodowały powstanie danego dźwięku. 

Dźwięki muzyki pozostawiają w naszych umysłach ślad, które następnie chcemy odtworzyć za pomocą ruchu – wyjaśnił profesor Rolf Godøy.

Chcąc upewnić się w swojej teorii, norwescy naukowcy przeprowadzili dodatkowy eksperyment. Ochotnikom puszczono trwające trzy sekundy fragmenty muzyki i poproszono ich, aby nakreślili w powietrzu słyszane dźwięki. Okazało się, że wszyscy uczestnicy podświadomie, w ten sam sposób imitowali melodie. Co ciekawe, podobieństwa były tym większe, im bardziej rytmiczny był dany dźwięk. Te badania w prosty sposób wyjaśniają też dlaczego mamy skłonności do tupania lub klaskania w rytm ulubionej piosenki.

Nasz umysł po prostu traktuje ciało jak instrument, na którym zaczyna wygrywać dźwięki głównej linii melodycznej. Norwescy badacze mają nadzieję, że kolejne analizy pozwolą im dokładnie zbadać procesy, jakie zachodzą w mózgu kiedy słuchamy muzyki oraz jaki wpływ ma dany gatunek na nasze ciało. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów