Naukowcy sprawdzili, czy koty naprawdę wolą jedzenie od kontaktu z człowiekiem

Redakcja 04.04.2017
Kot
Fotografia: East News

Okazuje się, że koty wcale nie są nieprzystępnymi indywidualistami. 

Koty od jedzenia wolą kontakt z człowiekiem.

Powszechne przekonanie głosi, że koty to egoistyczne zwierzęta, które od swojego właściciela wolą spanie i jedzenie. Jeśli tylko mogłyby, unikałyby przebywania w towarzyszenie człowieka. A gdyby tak to wszystko okazało się nieprawdą? Tak, to nie żart. Naukowcy przeprowadzili ciekawy eksperyment i znaleźli dowody na to, że kot też może być przyjacielem człowieka. 

Badacze z Oregon State University poddali badaniom 50 kotów. Część z nich przybyło na eksperyment prosto z domów właścicieli, a część mieszkała w schronisku dla zwierząt. Naukowcy na kilka godzin pozbawili zwierzęta jedzenia, zabawek i kontaktu z człowiekiem. Następnie sprawdzono, co wybierze kot wpuszczony do pomieszczenia, w którym znajdowała się żywność, zapachy (kocimiętka), zabawki i...człowiek. 

Zobacz także: Co oznacza sen o kocie?

Poziom zainteresowania poszczególną rzeczą był mierzony w oparciu o kolejność, w jakiej koty do niej podchodziły oraz czas, jaki przy nich spędzały. Jak podaje Newsweek.com, od jedzenia i zabawek ponad 50 procent badanych kotów wolała kontakt z człowiekiem. Tylko 37 procent z nich w pierwszej kolejności skupiła się na pożywieniu. 

Naukowcy przekonują, że koty lubią spędzać czas z ludźmi i to niezależnie od tego, jak się przy nich zachowują. Zaskoczeni stwierdzili, że dla kotów socjalizacja z człowiekiem ma ogromne znaczenie. A co ważne, nie zauważono różnic między zachowaniem kotów, które miały swoich właścicieli, a tych, które wciąż przebywały w schronisku. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów