Naukowcy pokazali pierwsze zdjęcie czarnej dziury. To przełomowe odkrycie!

Magdalena Barszczak 11.04.2019
Czarna dziura
Fotografia: ESO/Cover Images

Ten dzień na zawsze zapisze się na kartach historii nauki.  

Długo czekaliśmy na ten historyczny moment. W końcu się doczekaliśmy. Astronomowie opublikowali pierwsze zdjęcie czarnej dziury, znajdującej się w centrum galaktyki M87. Udało się to dzięki międzynarodowemu projektowi Event Horizon Telescope (EHT) (Teleskop Horyzontu Zdarzeń).

Naukowcy pokazali światu czarną dziurę

Aby sfotografować czarną dziurę, połączono obrazy wielu teleskopów z całego świata. Dzięki temu powstało urządzenie o niespotykanych dotąd rozmiarach. Prezentacji pierwszego zdjęcia czarnej dziury dokonano w Berlaymont Building w Brukseli.

Obserwacje prowadzone były dwa lata wcześniej, w kwietniu 2017 roku. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma "The Astrophysical Journal Letters". Zdjęcie potwierdza, że zarówno czarne dziury, jak i horyzont zdarzeń istnieją w przestrzeni kosmicznej.

czarna dziura
Fotografia: ESO/Cover Images/EAST NEWS

Czym jest czarna dziura? To obszar czasoprzestrzeni, który ze względu na wpływ grawitacji, nic nie może opuścić, łącznie ze światłem. Zjawiska fizyczne towarzyszące czarnym dziurom jako pierwszy opisał Albert Einstein w swojej teorii względności. Do tej pory jednak nie można było odnieść się do jego badań, ponieważ nie wiadomo było, jak wygląda czarna dziura. Aż do teraz.

Czarna dziura nie emituje żadnego światła, dlatego nie da się jej sfotografować bezpośrednio. To, co widzimy na zdjęciu, to jej cień. Rozmiary tego zjawiska trudno sobie wyobrazić. Średnica samego cienia wynosi ok. 40 mld kilometrów i żeby dolecieć tam, potrzebowalibyśmy pokonać 55 mln lat świetlnych.

Zobacz także: Mammatus nad Polską. Niezwykły widok na niebie

Interesujesz się kosmosem? Sprawdź się w naszym quizie! Zdobędziesz chociaż 75 procent?

Planeta
Rozwiąż quiz

Ile wiesz o kosmosie? Pytania są bardzo proste

Planeta

1. Czy słońce to gwiazda?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów