Naukowcy podzieli użytkowników Facebooka na 4 typy. Który jest tym dominującym?

Anna Respondek 21.07.2017
Typy ludzi korzystających z Facebooka
Fotografia: Pixabay

Facebook zawładnął świadomością milionów ludzi. Jeśli wierzyć badaczom, można ich jednak podzielać na tylko cztery grupy. 

Facebook został założony w 2014 roku i był jednym z pierwszych portali do komunikacji. Dający możliwość kontaktu oraz dzielenia się ze sobą przeżyciami, ma duży wpływ na życie każdego użytkownika. Ostatnie badania pokazują, że można ich podzielić na cztery grupy, a każda ma swój charakterystyczny rys.

Analiza przeprowadzona przez International Journal of Virtual Community and Social Networking wykazała, że Facebook powoduje efekt Rashomona. Dotyczy on sprzecznych interpretacji zdarzeń. Dla przykładu - osoby, które były świadkami jakiegoś wydarzenia, przedstawiają je zupełnie odmiennie, ze swojego punktu widzenia, zamiast obiektywnie. Subiektywne opinie ankietowanych skłoniły naukowców do podzielenia użytkowników na cztery grupy. 

Badani musieli ocenić czterdzieści osiem stwierdzeń w skali od "najbardziej do mnie pasujące" do "najmniej do mnie pasujące". Wśród propozycji były zdania takie jak: "Facebook przygnębia mnie i jest źródłem stresu", "Facebook jest miejscem, gdzie zawsze można poprosić o pomoc".  

Typy ludzie na Facebooku
Fotografia: Pixabay

Budujący relacje

Ten typ osób wykorzystuje portal głównie do kontaktu z najbliższymi. Charakteryzuje się częstym wrzucaniem postów i komentowaniem wpisów innych. Taka osoba traktuje Facebooka jak tradycyjną pocztę czy telefon stacjonarny, dzięki którym może zadbać o swoje relacje z rodziną. Jest to jego życie offline. Ankietowani z tej grupy najczęściej identyfikowali się ze stwierdzeniem:

Facebook pomaga wyrazić mi troskę o moją rodzinę i mojej rodzinie troskę o mnie. 

Jak wyjaśniają naukowcy, ta grupa nie traktuje strony jako otwartej wirtualnej przestrzeni, a raczej jako swoje mini-centrum do dzielenia się historiami, gdzie przepływ wiadomości jest swobodny. Wiele osób stwierdzało, że rzadko dzwonili do swojej rodziny, dlatego Facebook stał się miejscem, gdzie łatwo powiedzieć "cześć" i "podzielić się miłością".  

Obserwatorzy

Ten typ zakłada konto na portalu społecznościowym pod wpływem innych. Takie osoby patrzą na Facebooka, jak na część nowoczesnego życia, ale sporadycznie publikują jakieś prywatne informacje, zdjęcia czy posty. Nie są też zbyt mocni w komentowaniu i "likach". Nazwani przez naukowców "społeczno-medialnym odpowiednikiem obserwujących ludzi" najczęściej identyfikowali się ze stwierdzeniem: 

Mogę swobodnie przeglądać konta osób, z którymi kiedyś mnie coś wiązało lub znam ich status związku.

Jeden z ankietowanych wyjaśnił, że dużo bardziej woli korzystać ze swojego życia poza Facebookiem. Portal pomaga w utrzymaniu kontaktu z niektórymi osobami. 

Obserwatorzy
Fotografia: Pixabay

"Królowie miasta"

W tej grupie znalazły się osoby, którzy są blogerami, dziennikarzami, aktywistami czy organizatorami wydarzeń. Ich życie prywatne bardzo rzadko pokrywa się z tym, co możemy zobaczyć na ich kontach. Zdarza się, że publikują jakiś post, nie przejmując się tym, czy ktoś go przeczyta lub polubi. Z ich kont dowiemy się o najnowszych wydarzeniach ze świata i kraju, ciekawostkach i imprezach.

Nie warto prosić ich o prywatne informacje, nie rozmawiają również ze swoimi rodzinami na Facebooku. Zdecydowanie bardziej wolą odebrać telefon, napisać SMS-a czy odbyć prawdziwą konwersację. 

Miłośnicy selfie

Miłośnicy selfie
Fotografia: Pixabay

Ostatnia grupa to osoby, przez które zaczęto rozmawiać na temat wpływu tego typu portali na życie młodzieży. Nazywani często narcyzami, prezentują nierealną rzeczywistość. Publikują zdjęcia, wideo i kolejne statusy, jednak najbardziej zależy im na zainteresowaniu ich "skromną" osobą. Coraz większa ilość lajków i komentarzy mobilizuje ich do dalszego działania, daje przekonanie, że są akceptowani przez rówieśników. 

Robienie kolejnego zdjęcia i publikowanie go nic ze sobą nie przynosi, ale umieszczanie czegoś na portalu, pokazuje, że coś się u mnie dzieje - mówił jeden z badanych. 

Nie zależy im na tym, czy ich wizerunek jest adekwatny do rzeczywistości. Tworzą swoje życie online i z niego czerpią satysfakcję. 

A wy do jakiej grupy się zaliczacie? Może macie pomysł na nowe kategorie? ;)

giphy-downsized (4)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów