Naukowcy odtworzyli twarz człowieka, który żył 700 lat temu. Tak wyglądał mieszczanin

Karol Decka 11.04.2017
Mężczyzna sprzed 700 lat
Fotografia: www.youtube.com/watch?v=npbhDgAPv4Q

To odkrycie ma ogromną wartość historyczną.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zrekonstruowali twarz człowieka.

Rekonstrukcja była trudnym zdaniem, którego podjęli się uczeni z Uniwersytetu w Cambridge. Dzięki ich pracy, możemy zobaczyć prawdopodobny wygląd człowieka z czasów, kiedy w Polsce panowali królowie.

Udało się to zrobić dzięki specjalnej analizie szkieletu, który wydobyto w 2012 roku. Za pomocą metody datowania węglem sprawdzono, że kości mają ponad 700 lat. Badanie pozwoliło odkryć wiele czynników, jakie wpływały na życie człowieka.

Szkielet
Fotografia: www.youtube.com/watch?v=npbhDgAPv4Q

Badanie wykazało, że szkielet ma już ponad 700 lat

Czytanie z kości

Mężczyzna był bezdomny w chwili swojej śmieci. Jego ciało znaleziono w Kościele św. Jana Apostoła, który pełnił funkcję ośrodka dla bezdomnych. Jak podaje Independent.co.uk, wiadomo, że miał około 40 lat.

Przeprowadzone badania potrafią nawet wskazać zawód, jakim zajmowała się dana osoba. Mężczyzna był związany z handlem i przewozem towarów. Dwukrotnie dotknęła go poważna choroba lub głód, ponieważ jego zęby przestały produkować szkliwo. Ciekawe jest to, że mężczyzna miał dietę bogatą w mięso lub ryby, co sugeruje, że był w jakiś sposób związany z handlem. Praca dawała mu dostęp do żywności, której nie mógł mieć biedny mieszkaniec.

Ciężko określić co dokładnie robił, ale pewnym jest, że pochodził z klasy robotników – powiedział w rozmowie z Independent.co.uk profesor John Robb, który pracował przy rekonstrukcji twarzy.

Mężczyzna
Fotografia: www.youtube.com/watch?v=npbhDgAPv4Q

Rekonstrukcja twarzy mężczyzny, który żył prawie 800 lat temu

Dlaczego to takie ważne?

Wydawałoby się, że całe badanie nie ma większego sensu, ponieważ człowiek nie ewoluował w widoczny sposób przez niecałe tysiąc lat.

Z historycznego punktu widzenia projekt ma ogromną wartość. W ten sposób możemy lepiej poznać życie zwykłego mieszkańca. Kroniki opisują wyłącznie królewskie wyczyny i wielkie przyjęcia oraz bitwy, w jakich uczestniczyli zamożni ludzie. Ich życie zostało dokładnie opisane, włącznie z opisem spożywanych posiłków i codziennych aktywności.

Niestety, bardzo mało wiemy na temat mieszczan. Nieznane są ich przyzwyczajenia i czyny, jakich dokonali podczas swojego życia.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów