Zbyt promienny uśmiech może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego

Redakcja 28.11.2016
Kobiety
Fotografia: Pixabay

Okazuje się, że niewłaściwe uśmiechanie się może mieć dla nas opłakane skutki. 

Powszechne przekonanie głosi, że warto się uśmiechać. Pogody wyraz twarzy sprawia, że inni odbierają nas pozytywnie i z reguły, są do nas przychylnie nastawieni. Uśmiech od ucha do ucha pozwala też z wielu sytuacji wyjść obronną ręką i załagodzić nawet największy konflikt. Wniosek jest więc jasny i wszystkim znany - od skwaszonej miny zawsze lepszy jest promienny uśmiech

A gdyby tak powyższe stwierdzenie okazało się błędne? Gdyby uśmiechanie się mogło przynieść efekt odwrotny od zamierzonego? Gdyby zamiast wzbudzać sympatię, zniechęcałoby do siebie? Okazuje się, że jest to możliwe. Z tym problemem muszą zmierzyć się osoby, które uśmiechają się "za bardzo", a więc odbierane są przez społeczeństwo jako osoby "zbyt szczęśliwe". 

Do takich wniosków doszli Emma Levine z Uniwersytetu Chicago, Alixandra Barasch z Uniwersytetu Nowego Jorku i Maurice E. Schweitzer z uczelni Whartona. Jak podaje Businessinsider.com, naukowcy do badania zaprosili grupę ochotników, których zadaniem było ocenienie ankiet, w których ludzie określali, jak czują się w ciągu dnia i jak generalnie oceniają swoje życie, w skali od 1 do 11. W ten sposób chcieli sprawdzić powiązania między intensywnością pozytywnych emocji, które pokazujemy, a tym, jak odbierają je inni ludzie.

Uśmiech, czyli naiwność

Wyniki mogą być dla wielu zaskoczeniem. Okazało się, że osoby, które zadeklarowały, że ich życie jest bardzo szczęśliwe, że czują się spełnione i wszystko układa się doskonale, zostały ocenione negatywnie, jako te najbardziej naiwne. Oznacza to, że odbierane są jako osoby, które noszą "różowe okulary" i nie potrafią racjonalnie i obiektywnie patrzeć na otaczający ich świat. Co ciekawe, ankieta, którą ochotnicy otrzymali do oceny, została całkowicie wymyślona. 

Wnioski są dość oczywiste. Promienny uśmiech przez większość dnia może sprawić, że zamiast wzbudzać sympatię, będziemy do siebie ludzi zniechęcać. Dobrym rozwiązaniem wydaje się więc nie przesadzanie z intensywnością uśmiechu. Od tego wręcz nienaturalnego, dużo lepiej sprawdzi się ten dyskretny, trochę tajemniczy i  jak najbardziej naturalny. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów