Naukowcy wytypowali 3 najczęstsze rodzaju uśmiechu. Każdy wykorzystywany jest w innym celu

Anna Respondek 28.07.2017
Śmiech to zdrowie

Uśmiech sprawia, że stajemy się piękniejsi. Jak się okazuje, możemy przekazać za jego pomocą różne komunikaty. 

Nie każdy lubi się uśmiechać, choć każdemu z uśmiechem do twarzy. Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych przez ludzi ekspresji, co nie znaczy, że najłatwiejsza do rozszyfrowania. Choć kojarzymy uśmiech ze szczęściem i radością, może oznaczać coś całkiem innego. Zapisane są w nim różnego rodzaju emocje, od euforii poprzez pokojowe zamiary aż do chęci dominacji. 

Aby przybrać pogodny wyraz twarzy, musimy użyć od 12 do 17 mięśni, to znacznie mniej niż w przypadku wyrażania smutku lub złości. Naukowcy odkryli, że uśmiech można przydzielić do trzech kategorii, przy każdej z nich używamy konkretnej kombinacji mięśni twarzy. Wyniki badań opublikował portal Dailymail.co.uk. 

Śmiech

Odróżniamy fałszywy uśmiech od prawdziwego

Paula Niedenthal, profesor psychologii z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison, stwierdziła, że bez względu na to, czy na uśmiechu skupiają się naukowcy, czy zwykli ludzie, na pierwszym miejscu zawsze staramy się sprawdzić jego prawdziwość. 

Przyjmuje się, że jeśli uśmiechamy się, kiedy jesteśmy smutni, uśmiech nie jest prawdziwy. Ale ludzie uśmiechają się w wielu różnych sytuacjach, przeżywając odmienne stany emocjonalne. Przekonanie, że uśmiech jest jedynie rezultatem szczęścia, wypacza rozumienia tej ważnej ekspresji.  

Podczas badania ankietowanym pokazano ponad tysiąc wygenerowanych komputerowo ekspresji twarzy opartych na aktywowaniu różnych partii mięśni. Mięśnie jarzmowe są niezwykle istotne w uśmiechaniu, znajdują się poniżej kości policzkowych i sprawiają, że kąciki ust się podnoszą. Badacze zastosowali wszystkie możliwe warianty uśmiechów.

Poprosiliśmy, aby uczestnicy eksperymentu powiedzieli nam, kiedy zobaczą uśmiech nagradzający, afiliacyjny(afiliacja- postawa, w której człowiek dąży do bycia z innymi, do akceptacji, poczucia bezpieczeństwa - przyp. red.) lub dominujący. Dodatkowo mieli pokazać, co według nich nie jest już uśmiechem. 

Po badaniach okazało się, że uczestników można podzielić na dwie grupy obserwatorów.

Uśmiech nagradzający jest najbardziej intuicyjny. Jak twierdzi Niedenthal, używamy go na przykład w przypadku dzieci jeśli chcemy, aby również się do nas uśmiechnęły lub zrobiły coś, o co je prosimy. Jest on niezwykle symetryczny, w trakcie wykonywania go podnosimy brwi i rozciągamy mocno wargi.

Afiliacyjny uśmiech wyraża więź lub tolerancję. Pokazuje naszemu rozmówcy, że nie jest się zagrożeniem. Podobnie jak uśmiech nagradzający, ten również jest symetryczny, jednak usta choć rozciągnięte, nie otwierają się. 

Według naukowców ostatni typ uśmiechu, dominujący, wykorzystywany jest w chwilach, w których chcemy pokazać swój status, miejsce w hierarchii. Jest asymetryczny, nieco szyderczy. W trakcie wykonywania go unosimy brwi oraz policzki. 

Śmiech
Fotografia: Pixabay

Te wyrazy twarzy wykształciły się na przełomie wieków, aby rozwiązać różne społeczne problemy, na przykład: "Dzięki, lubię to. Nie bój się, nie zrobię ci krzywdy. Hej. Ja tu rządzę" - twierdzi Niedenthal.

Ludzie używają wielu słów, aby opisać uśmiech, jednak tak naprawdę możemy mówić tylko o tych trzech gatunkach. Inne uśmiechy to jedynie ich podkategorie.

Teraz już wiemy, na jakie ruchy należy zwracać uwagę, jeśli chcemy opisać uśmiechy z prawdziwego życia. Możemy traktować uśmiech jako zestaw matematycznych parametrów - powiedziała Magdalena Rychlowska, doktor habilitowana Uniwersytetu Cardiff.

Naukowcy badają wpływ, jaki tego typu uśmiechy mogą wywołać w trakcie gier lub negocjacji. Dodatkowo używają tych informacji, aby pomóc chirurgom, którzy zajmują się rekonstrukcją twarzy. 

Lekarze muszę podejmować decyzje, które mogą mieć wpływ na możliwości wyrażania emocji przez pacjenta. Pomocna może być dla nich wiedza, jak konkretne typy uśmiechów są wykorzystywane w życiu i które mięśnie wtedy uruchamiamy - wyjaśniła Niedenthal.

Uśmiech może pomóc także w zatarciu różnic między różnymi kulturami.

Amerykanie uśmiechają się bardzo dużo, dzięki temu ludzie przebywający z nami także zaczynają to robić częściej. Ale często wykorzystują jeden uśmiech, co może powodować nieporozumienia.  

Śmiech to zdrowie, dlatego nie bójmy się go, zmarszczki mimiczne to nie koniec świata ;)

giphy-downsized (22)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów