Naukowcy odkryli szósty smak. To on jest przyczyną nieprzyjemnego efektu dotyczącego wszystkich ludzi

Anna Respondek 03.11.2017
Kubki smakowe
Fotografia: Pexels

Chyba nikt go nie polubi. 

Kubki smakowe to receptory umieszczone na naszych językach, dzięki którym możemy delektować się smakiem wspaniałej włoskiej pizzy i rozpoznać jej mniej wspaniały odpowiednik. 

Jak podają wszystkie źródła naukowe, ludzie potrafią rozpoznać pięć smaków, czyli słony, słodki, kwaśny, gorzki i umami nazywany mięsnym. Naukowcy z Deakin University w Australii odkryli jednak, że ludzie zdolni są odczuwać jeszcze jeden smak znacząco przyczyniający się do tycia. O badaniach można przeczytać na stronie Jn.nutrition.org. 

Naukowcy przebadali wrażliwość wybranej grupy mężczyzn i kobiet na smak produktów z wysoką zawartością węglowodanów. Każdy z uczestników przed eksperymentem został dokładnie zmierzony i zważony. 

"Szósty smak"

Rezultaty badań pokazały, że zamiłowanie do spożywania węglowodanów nie ma nic wspólnego z wyczuwaniem cukru, a raczej z wrażliwością na smak samej skrobi. A to potwierdza tezę, że istnieje jeszcze szósty wyczuwalny smak. 

Osoby, które wykazują większą wrażliwość na smak węglowodanów równocześnie mają pewien rodzaj "podświadomego akceleratora", który sprawia, że chętniej sięgają po produkty z ich wysoką zawartością. Żeby dowiedzieć się, dlaczego tak jest i od czego to zależy, musimy przeprowadzić dalsze badania - wyjaśnia szef zespołu badawczego, profesor Russell Keast. 

Według naukowców nie wszyscy ludzie w takim samym stopniu są w stanie go wyczuć. Oczywiście ci, którzy mają do tego większą zdolność, są bardziej narażeni na tycie. 

Teraz wszystko jest już jasne... ;)

giphy-downsized (30)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów