Naukowcy odkryli sposób na pobudzenie lepszy od kawy. Jest darmowy i zajmuje tylko 10 minut

Mateusz Patyk 24.04.2017
Sandra Bullock z kawą
Fotografia: East News

Uczestnicy badania określili siebie jako "bardziej rozbudzonych i krzepkich" niż po wypiciu małej czarnej.

Gdy czujemy się senni w trakcie dnia, kawa wydaje się idealnym rozwiązaniem. Naukowcy potwierdzili jednak, że istnieje o wiele prostsze i lepsze lepsze rozwiązanie. 10-minutowe chodzenie po schodach spacerowym tempem daje ludziom większy zastrzyk energii niż dawka 50 miligramów kofeiny.

To tyle, ile wynosi zawartość puszki gazowanego energetyzującego napoju lub pół filiżanki kawy. Jak podaje DailyMail.co.uk, do takich wniosków doszli kinezjolodzy (zajmujący się ruchem ciała człowieka) z Uniwersytetu Georgii w USA. Według profesora Patricka O'Connora oraz jego byłego studenta Dereka Randolpha udało się znaleźć idealne rozwiązanie na pobudzenie bez dostarczania organizmowi żadnych substancji.

Zdrowiej się nie da

Uczestnicy badania w oddzielonych od siebie kilkudniowych okresach testowali na sobie działanie kapsułek zawierających kofeinę, placebo lub po prostu chodzili po schodach w górę i w dół przez 10 minut. Obliczono, że w tym czasie człowiek jest w stanie pokonać spokojnym tempem aż 30 pięter.

Odkryliśmy, że zarówno przy braniu tabletek z kofeiną, jak i z placebo, badane osoby nie sygnalizowały znaczącej różnicy w ich samopoczuciu. Natomiast przy ruchu fizycznym ochotnicy czuli się bardziej rozbudzeni i krzepcy. Było to krótkotrwałe uczucie zaobserwowane tuż po ćwiczeniu, ale nie udało się uzyskać takiego efektu nawet z 50 miligramami kofeiny - stwierdził jeden ze współautorów badania, Derek Randolph.

Eksperyment ponadto dowiódł, że poprawy skupienia i pamięci nie udało się uzyskać ani po spożyciu kofeiny, ani po ćwiczeniach, jednak chodzenie po schodach wiązało się z niewielkim, ale zauważalnym zwiększeniem motywacji do pracy. Aby dostrzec polepszenie samopoczucia i sił witalnych, wystarczy już niewielka dawka ruchu dziennie, przy czym schody wydają się być najlepszym i najzdrowszym z dostępnych w pracy sposobów na "energetycznego kopa".

Kawa czy 10 minut biegania? [WIDEO - SONDA]

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów