Naukowcy odkryli sposób na idealny prezent. Wystarczy unikać jednego błędu

Redakcja 15.12.2016
Prezenty
Fotografia: East News

Wielu Polaków będzie musiało zmienić swoje przedświąteczne zwyczaje zakupowe. 

Garnki? Odkurzacz? Pościel? Nie, to kiepski prezent gwiazdowy. A przynajmniej tak myśli większość ludzi. Bo czy widząc taki prezent, krzykniemy z zachwytu "wow"? Niekoniecznie. 

Każdego roku miliony ludzi ma ten sam problem: jaki prezent wybrać, aby na twarzy bliskiej osoby pojawił się szeroki uśmiech, z którego wyczytać można wyłącznie wdzięczność. Zadanie niełatwe i wymagające czasu. Bo przecież tylko oryginalny, niebanalny prezent ucieszy naprawdę. Czy aby na pewno?

Najnowsze badania naukowców z Carnegie Mellon Univeristy i Indiana University jasno wskazują, że wybierając świąteczny prezent dla bliskiej osoby większość z nas popełnia podstawowy błąd. Chcemy bowiem osobie obdarowywanej sprawić przyjemność już w momencie wręczania mu upominku, a przy tym w ogóle nie myślimy o przyszłości. I to właśnie jest nasz błąd. 

Przeanalizowaliśmy dziesiątki publikacji naukowych poruszających kwestię prezentów świątecznych. Odkryliśmy coś, co łączy je wszystkie. W zdecydowanej większości przypadków dawca prezentu liczy na "efekt wow!", czyli pragnie sprawić obdarowanemu radość natychmiast, już w chwili rozpakowywania podarunku. Tymczasem większość obdarowywanych woli prezenty praktyczne, takie, z których będzie się korzystać przez długi czas - wyjaśnia twórca badania Jeff Galak, a jego wypowiedź przytacza Focus.pl. 

Jeśli więc pod choinką znajdziemy odkurzacz albo garnki, otrzymanym prezentem nie będziemy od razu zachwyceni. Oczywiście, zapewne większość z nas będzie udawać, że właśnie o takim prezencie marzyła i przekonywać darczyńcę, że to upominek trafiony w dziesiątkę. W rzeczywistości nie do końca będziemy rozumieć, dlaczego ten prezent trafił w nasze ręce. O niezadowoleniu powinniśmy jednak szybko zapomnieć. Okazuje się bowiem, że w przyszłości wartość otrzymanego odkurzacza docenimy, a co więcej - korzystać z niego będziemy przez kolejne lata. 

Nie kombinuj

Naukowcy przyjrzeli się również tym, którzy każdego roku przygotowują listę prezentów. Cel zrozumiały - taka lista pozwala uniknąć nietrafionych prezentów i oczywistego rozczarowania. Zdarza się tak, że darczyńca mimo jasno określonych prezentów, wybiera zupełnie inny, spoza listy. Dlaczego? Bo myśli, że w ten właśnie sposób osiągnie efekt zaskoczenia. Tymczasem większość ludzi ucieszy się bardziej, jeśli otrzyma prezent wcześniej wskazany.

Wniosek? Dość oczywisty. Kupując prezent nie utrudniajmy sobie życia, nie kombinujmy. Czasem te najbardziej banalne prezenty po czasie okazują się najbardziej trafione. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów