Naukowcy odkryli, dlaczego pandy są czarno-białe. Ich umaszczenie wcale nie jest przypadkowe

Redakcja 06.03.2017
Panda
Fotografia: Pixabay

Okazuje się, że dwubarwne umaszczenie pand spełnia dwie bardzo ważne funkcje. 

Naukowcy, którzy kilka lat temu odpowiedzieli na pytanie po co zebra ma paski, teraz odkryli, dlaczego panda jest czarno-biała. 

W 2014 roku badacze rozwiązali zagadkę, która od lat zaprzątała ludzkie umysły. Udowodnili, że paski zebry służą przede wszystkim odstraszaniu gryzących owadów. Teraz przyjrzeli się ubarwieniu pand i w końcu znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego pandy są czarno-białe. Swoje spostrzeżenia opublikowali w czasopiśmie "Behavioral Ecology". 

Zrozumienie, dlaczego panda wielka ma tak kontrastowe ubarwienie było od dawna problemem biologii, który trudno było rozwiązać. Praktycznie żaden inny ssak nie ma takiego umaszczenia, więc trudno jest czynić analogie. Przełomem w badaniach okazało się traktowanie każdej części ciała jako niezależnego obszaru - powiedział autor badań Tim Caro, a jego wypowiedź przytacza Sciencedaily.com. 

Zagadka, dlaczego panda jest czarno-biała została rozwiązana
Fotografia: ONS

Zagadka, dlaczego panda jest czarno-biała została rozwiązana 

Dwie funkcje

Jak twierdzą badacze z University of California w Davis i California State University w Long Beach, czarno-białe futro pand ma dwie funkcje: kamuflaż i komunikację. Aby tego dowieść, naukowcy porównali różne obszary futra na ciele pandy do ciemnego i jasnego zabarwienia 195 innych mięsożernych gatunków i 39 podgatunków niedźwiedzi, z którymi jest związana. W dalszej kolejności podjęto próbę dopasowania poziomu czerni do różnych czynników środowiskowych i behawioralnych, aby móc określić ich funkcję. 

Tym samym rozwiązano zagadkę dotyczącą ubarwienia pand. Jak podaje Sciencedaily.com, kolor biały, który pokrywa znaczną część ciała pand, ma pomóc im ukryć się w zaśnieżonych siedliskach. Z kolei czarne łapy mają sprzyjać kamuflażowi w miejscu zacienionym. Zupełnie inaczej jest w przypadku czarnych uszu i czarnych plam wokół oczu. Te mają pomagać w procesie komunikacji. 

Czarne uszy mogą bardzo pomóc pandom, gdy te spotkają na swojej drodze drapieżnika. Dzięki nim mogą pokazać, jak bardzo są zaciekłe i agresywne. Z kolei czarne obwódki wokół oczu pomagają rozpoznać się nawzajem, ale także stanowią jasny sygnał o agresji wobec konkurentów pand. 

Okazuje się, że ubarwienie pand ma silny związek z ich dietą. Pandy, które żywią się przede wszystkim pędami bambusa, nie mają możliwości zgromadzenia takiej ilości tłuszczu, aby spokojnie przespać zimę. Właśnie dlatego muszą być aktywne niemal przez cały czas i przygotowane na przemierzanie nie tylko zaśnieżonych terenów, ale i tych zarośniętych tropikalnymi lasami. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów