Naukowcy mają sposób na określenie płci dziecka na długo przed poczęciem

Mateusz Patyk 18.01.2017
Matka i niemowlę
Fotografia: Flickr.com

Pełnia Księżyca, dieta, a nawet potencjał elektryczny komórek rozrodczych - takie sposoby można znaleźć w internecie. Jednak nowe badania mogą pozwolić na o wiele dokładniejsze wskazania płci noworodka.

Kanadyjscy lekarze ze Szpitala Mount Sinai w Toronto przebadali 1411 kobiet. Każda z nich była mniej więcej na 26 tygodni przed zapłodnieniem. Wyniki były zaskakujące. Odkryto fizjologiczną zależność między ciśnieniem krwi matki a tym, czy dziecko będzie chłopcem, czy dziewczynką. Wysokie ciśnienie zwiększało prawdopodobieństwo na urodzenie chłopca, niższe - dziewczynek.

Zobacz także: Dni płodne. Kalendarz dni płodnych - kiedy mogę zajść w ciąże?

Jak informuje portal IFLscience.com, to może być przełom nie tylko w określaniu płci poczętych dzieci, ale nawet w jej planowaniu na pewien czas przed zapłodnieniem. Wcześniej uważano, że to głównie czynniki środowiskowe jak wojna, depresja gospodarcza lub klęski żywiołowe mogą wpływać na tę cechę.

Liczby nie kłamią

Efekty badań przeprowadzonych pod kierownictwem Raviego Retnakarana zostały opublikowane w branżowym czasopiśmie "American Journal of Hypertension". Według zebranych danych w sumie urodziło się 739 chłopców i 672 dziewczynki. Specjaliści przebadali przyszłe matki pod kątem poziomu cholesterolu, glukozy, triglicerydów, a także zmierzono ich BMI, zapytano o nałogi (jak palenie tytoniu), a także skategoryzowano je pod względem wykształcenia i wieku.

(Wyniki) sugerują, że ciśnienie krwi u kobiet przed zajściem w ciążę jest nierozpoznanym wcześniej czynnikiem związanym z prawdopodobieństwem urodzenia chłopca lub dziewczynki. Wgląd w ten raport może być istotny dla planowania zarówno reprodukcyjnego, jak i zrozumienia podstawowych mechanizmów leżących u podstaw proporcji płci u ludzi - napisał Retnakaran w oświadczeniu cytowanym przez stronę IFLscience.com.

Jak można przeczytać we wnioskach z raportu dostępnych na stronie EurekaAlert.org, średnia ze skurczowego ciśnienia tętniczego krwi przed ciążą była większa u kobiet, które potem urodziły chłopca (106 mmHg) niż u przyszłych matek dziewczynek (103,3 mmHg). Zauważono jednak możliwość wykorzystania tych wyników w niebezpieczny dla zdrowia sposób. Być może dlatego badanie nie wspomina o wywoływaniu narodzin określonej płci poprzez np. sztuczne zwiększenie ciśnienia krwi.

Nie wiadomo, czy podobne wskaźniki można odnieść także do przyszłych ojców. Na pewno ciśnienie wzrasta im przy pojawieniu się drugiej kreski... ;-)

Płód
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów