Naukowcy mają mocne dowody na to, że nie warto się uśmiechać. Ale i tak trzeba to robić

Redakcja 11.05.2017
Uśmiechnięta kobieta
Fotografia: Pexels

Z badań jasno wynika, że w najlepszej sytuacji są osoby, których twarz wyraża obojętność. 

Magazyn "Psychonomic Bulletin and Review" opublikował wyniki badań naukowców z Kanady i Izraela, którzy przekonują, że osoby uśmiechające się zazwyczaj są postrzegane jako starsze, niż są w rzeczywistości. 

Do badania zaproszono 40 osób, którym pokazano zdjęcia tych samych osób, które na jednym zdjęciu uśmiechały się szeroko, na drugim miały neutralny wyraz twarzy, a na kolejnym zdziwioną, zaskoczoną minę. Następnie, zostali poproszeni o określenie ich wieku. Okazało się, że młodsze niż są w rzeczywistości wydawały się osoby, których twarz wyrażała zdziwienie. Jako najstarsze zostały ocenione te, które uśmiechały się. 

giphy

Wrażenia sprzeczne z przekonaniami

Jak podaje Independent.co.uk, wyniki badań sugerują, że uśmiech może sprawić, że będziemy wydawać się starsi, niż jesteśmy. Szeroki banan na ustach może postarzyć nas nawet o dwa lata. 

Uderzające jest to, że kiedy po badaniu przeprowadziliśmy wywiady z uczestnikami, byli przekonani, że jako najmłodszych wskazali tych, którzy się uśmiechali - powiedział Melvyn Goodale z Uniwersytetu w Kanadzie, a jego wypowiedź przytacza Independent.co.uk. 

Okazuje się, że choć wydaje nam się, że uśmiech kojarzy się z młodością, uśmiechnięte twarze w praktyce oceniamy jako starsze. Badani byli kompletnie nieświadomi, że jeszcze przed chwilą radosne osoby zostały przez nich ocenione jako te, które mają najwięcej lat. Melvyn Goodale stwierdził, że wszystkiemu winne są zmarszczki, które są lepiej widoczne u osób uśmiechających się. 

Warto? Nie warto? 

Mimo rewelacji naukowców, wiele wskazuje na to, że uśmiech może mieć na nas zbawienny wpływ. Niektórzy przekonują, że to najlepsze lekarstwo dla naszego organizmu. Nie tylko pomaga zredukować stres, ale sprawi, że na życie spojrzymy przychylnym okiem. 

Niech świadczą o tym chociażby wyniki badań opublikowane w "Psychological Science". Naukowcy przebadali 170 osób, które miały za zadanie trzymać w ustach ołówki i uśmiechać się po wykonaniu stresującego zadania. Okazało się, że u osób, które uśmiechały się w największym stopniu, objawy stresu ustępowały znacznie szybciej. 

Wszystko wskazuje na to, że mimo rewelacji naukowców, warto każdy dzień rozpoczynać z uśmiechem na twarzy. A wygląd? Kto by się nim przejmował ;-)  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów