Naukowcy mają dobrą wiadomość dla tych, którzy rozmawiają ze zwierzętami. Świadczy to o wyjątkowej rzeczy

Natalia Dziedzianowicz 26.06.2017
Rozmawianie ze zwierzętami to oznaka inteligencji
Fotografia: pixabay.com

Któż nie rozmawiał w dzieciństwie ze swoimi ukochanymi pluszakami, psem czy żółwiem? Jeżeli nadal to robicie - nie ma się czym martwić.

Antropomorfizacja to tendencja do nadawanie cech ludzkich przedmiotom, pojęciom, zjawiskom i zwierzętom. Zazwyczaj doświadczamy tego będąc dziećmi. Niektórzy jednak z tego nie wyrastają, lecz jak przekonują naukowcy - jest to jak najbardziej normalne.

Nawet lepiej, jeśli robimy to nadal jako dorosłe osoby, świadczy to o naszym zwiększonym ilorazie inteligencji! Jak twierdzi Nickolas Epley, profesor nauk behawioralnych z Uniwersytetu Chicago: 

W przeszłości antropomorfizacja była traktowana jako objaw bycia dziecinnym lub głupim. Tak naprawdę, świadczy to o tym, że człowiek jest wyjątkowy. Żaden inny gatunek nie wykazuje takiej tendencji. 

Co więcej, niemal każdy z nas antropomorfizuje na co dzień - nadając nazwy samochodom, łódkom, instrumentom. W jakiś sposób łączy nas z niektórymi przedmiotami bliższa więź, które traktujemy inaczej i identyfikujemy się z nimi w pewien sposób.

Co więcej, kiedy cierpimy na samotność, potrzeba takiej relacji jeszcze bardziej wzrasta. Żeby tylko każdy był takim przyjacielem jak Wilson z "Cast Away"...

giphy (7)
Fotografia: giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów