Naukowcy dowiedli, że nastolatki, których matki są wymagające, osiągają sukcesy w dorosłym życiu. To nie jedyny wpływ

Emilia Klima 20.09.2017
Nie musisz martwić się, że jesteś zbyt wymagająca dla córki
Fotografia: pexels.com

Nie powinnaś przejmować się, że jesteś zbyt surowa dla swojej córki.

Wiele kobiet martwi się tym, że zbyt często zwraca uwagę swoim dzieciom. Niejednokrotnie matki wyrzucają sobie, że po raz kolejny zbyt ostro podeszły do swoich pociech. Okazuje się jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. 

Uczeni z University of Essex w Anglii przeprowadzili badania na ponad 15 tysiącach nastolatek w wieku 13-14 lat. Jak się okazało, dziewczyny których matki wymagały od nich więcej niż inne od ich rówieśniczek, były bardziej skłonne do pójścia na studia, zdobycia dobrej pracy i miały aspiracje do wyższych zarobków.

Jeśli nie chcesz zostać młodą babcią bądź stanowcza

Okazało się, że dziewczyny wychowywane surowiej niż pozostałe były bardziej systematyczne i grzeczniejsze. Co najważniejsze, u tych nastolatek wystąpiło mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w nastoletnim wieku. Oczywiście chodzi o to, żeby wszystko równoważyć. Nie można tylko karać, ani tylko chwalić dziecka. Odpowiednie podejście sprawi, że córka podziękuje ci w przyszłości za każde "a nie mówiłam". 

Jeżeli zatem chcesz, żeby twoja córka w przyszłości była zaradna i miała dobrą pracę – śmiało możesz wymagać od niej więcej. Systematyczne odrabianie prac domowych i brak telefonu za złe zachowanie będą owocować w jej dorosłym życiu. 

Matka z córką
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów