Naukowcy dowiedli, że kurczaki są tak samo inteligentne jak psy

Redakcja 10.01.2017
Kurczak
Fotografia: Pixabay

Okazuje się, że kurczaki, kury i koguty kombinują prawie tak dobrze jak nasi czworonożni przyjaciele. 

Mają zdolności komunikacyjne, wykazują klasyczne objawy stresu i zdenerwowania, rozumieją co się wokół nich dzieje, są zdolne do empatii i szalenie przebiegłe.

Tyle do tej pory udało się udowodnić naukowcom, którzy postanowili przyjrzeć się bliżej kurczakom, kurom i kogutom. To właśnie drób stał się głównym zainteresowaniem amerykańskich naukowców, którzy swoimi spostrzeżeniami podzielili się w artykule opublikowanym na łamach pisma "Animal Cignition".

Kurczaki posiadają zdolność rozumowania i logicznego wnioskowania. Zdolność, którą ludzie nie nabywają wcześniej, jak w siódmym roku życia (…). Są także w stanie przewidzieć przyszłe wydarzenia - powiedział Loro Marino, jeden z badaczy, a jego wypowiedź przytacza Telegraph.co.uk.

Zdaniem naukowców, drób jest tak inteligentny, jak ssaki. Ba! Mają nawet indywidualną osobowość i potrafią okazywać emocje. Doświadczają szeregu złożonych negatywnych i pozytywnych emocji, w tym strachu, oczekiwania i niepokoju. Ich zachowanie jest wyrafinowane, a co więcej - są świetnymi manipulatorami i potrafią działać podstępem. Wystarczy zauważyć, jak samiec przyciąga do siebie samice. Sugeruje znalezienie pożywienia, a potem wykorzystuje ją do swoich niecnych planów. Spokojnie, wysoka inteligencja nie dotyczy wyłącznie męskich osobników, ale i kur, które gdy tylko zorientują się, że samiec ma wobec nich niejasne zamiary, po prostu go ignoruje.

Zobacz też: Psy jak ludzie, mają pamięć epizodyczną. Naukowcy mają na to twarde dowody

Kura
Fotografia: Pixabay

Dobrzy kombinatorzy 

Kurczaki kombinują, prawie tak dobrze jak nasi czworonożni przyjaciele - psy. Kiedy spodziewają się nagrody, potrafią poczekać na lepsze jedzenie. Doskonale też zdają sobie sprawę z hierarchii w stadzie i ustępują miejsca tym, którzy w tej hierarchii zajmują wyższe pozycje. Naukowcy chcieliby, aby postrzeganie drobiu zmieniło się i abyśmy już nigdy nie zapominali, że one też mają osobowość. 

Kurczaki bywają mylnie postrzegane jako takie, którym brak cech psychologicznych, które dostrzegamy u innych inteligentnych zwierząt i zwyczajowo postrzegane są jako głupsze od innych zwierząt - powiedział Loro Marino, a jego wypowiedź przytacza Innpoland.pl. 

Czy zatem postrzeganie drobiu się zmieni? Niestety, raczej nie. Te udomowione ptaki hodowane są przecież głównie ze względu na mięso, jaja i pierze. Warto jednak spojrzeć na nie nieco łagodniejszym okiem. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów