Natalia Przybysz zaśpiewała o aborcji i zamilkła. Wspierają ją znane osoby, ale ona i tak nie walczy z hejtem

Paulina Szestowicka 24.10.2016
Natalia Przybysz
Fotografia: East News

Artystka po wywiadzie dla "Wysokich obcasów" usunęła się w cień i nie zabrała głosu. Co innego znane osoby, artyści i oczywiście Internauci.

Natalia Przybysz przyznając w wywiadzie dla "Wysokich obcasów", że piosenka "Przez sen" opowiada jej historię przerwania ciąży, wywołała wiele kontrowersji.

W Internecie można przeczytać negatywne komentarze, które zwracają uwagę, że mówiąc o aborcji w taki sposób odwróciła uwagę od tego, o co naprawdę walczą kobiety w czarnym proteście. Oczywiście wokalistkę popiera też spore grono osób, które są zdania, że jako jedna z niewielu potrafi spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać się do tego, co wiele kobiet ukrywa.

Mówi to, co ukrywają inne

Natalia Przybysz znalazła wsparcie nie tylko wśród internautek, ale oczywiście też u siostry, Pauliny Przybysz, która na swoim prywatnym profilu na Facebooku napisała, że jej zdaniem to wyraz misji przeciw hipokryzji i możne to kochać albo nienawidzić. Słów wsparcia nie szczędziły też znane aktywistki i dziennikarki, w tym Paulina Młynarska, która zwróciła uwagę, że jest wiele kobiet, które podejmując decyzję o aborcji, kierowały się dokładnie takimi samymi pobudkami co Natalia Przybysz, ale nie potrafią się do tego przyznać.

Osobiście jestem zwolenniczką skutecznego zabezpieczania się. Kiedy zaszłam w ciążę - urodziłam. Jednak wiem z życia, że wpadki się zdarzają i często kończą w gabinetach. Mam znajomą, dobrą katoliczkę, która zawsze skakała mi do oczu, kiedy mówiłam, że zakaz aborcji to prawna fikcja i nie tędy droga do ograniczenia liczby zabiegów, a kiedy sama zaliczyła "skok w bok" i zaszła w ciążę (…) musiała sama sobie poradzić i wiem, że było to dla niej koszmarne przeżycie - napisała na swoim fan page na Facebooku. - Ale to, że jestem feministką znaczy tyle, może aż tyle, że jej nie oceniłam, nie wyzwałam od dziwek, ku..ew i morderczyń, tylko spokojnie wysłuchałam, starając się zorzumieć jej położenie. Bo znam życie. Bo nie daję sobie prawa do ferowania wyroków. Bo nie jestem na jej miejscu. Bo wiem, że punkt widzenia bardzo się zmienia zależnie od punktu siedzenia. Jakże łatwo niektórym przychodzi sądzenie innych! Kim Wy właściwie jesteście sędziowie sądu wielkiego internetowego?

Środowisko artystyczne też nie pozostało obojętne na wyznanie Natalii Przybysz. Publicznego wsparcia artystce udzieliły między innymi Maria Peszek i Gabriela Kulka, publikując wpisy na Facebooku oznaczone hashtagiem #zNatalią. Maria Peszek do komentarza załączyła zdjęcie z okładką "Wysokich obcasów", na której narysowała czerwone serce.

Natalia Przybysz w "Wysokich obcasach"
Fotografia: www.facebook.com/peszekmaria

Wpis na Facebooku Marii Peszek popierający Natalię Przybysz

Co czwarta taka jak ona

Gabriela Kulka poparła Natalię Przybysz, ponieważ jej zdaniem jest na tyle odważna, żeby użyczyć swojej twarzy zjawisku, który istnieje od dawna, ale mało kto chce zaakceptować fakt, że dotyczy sporej grupy kobiet. Wokalistka przytoczyła informację, że co czwarta Polska zdecydowała, że zakończy ciążę. 

Prawo sprzyja podziemiu, a zatem faworyzowaniu tych z nas, które mają pieniądze, swobodę, poinformowanych znajomych - margines błędu, którego nie dostaną mniej uprzywilejowane. Bez względu na to, w jakim miejscu Wasz światopogląd zderza się z biologią (a wiem, że wiele osób postanowi się podzielić, choćby tu, tym miejscem, gdzie się z hukiem zderzają), takie są fakty. Co dalej z nimi zrobimy zależy od nas. Możemy zatkać uszy i mówić głośno "LALALA!" albo możemy się do nich ustosunkować. Możemy wylewać falę nienawiści, ze strachu, z nudów, z poczucia wyższości, by mentalnie odciąć się od tego, co postrzegamy osobiście za złe - albo realistycznie podejść do sprawy i zrozumieć, że kobieta, która naprawdę nie chce urodzić dziecka, nie urodzi go. Albo pozwolimy jej łykać garściami pigułki na wrzody, albo wreszcie przestaniemy bawić się w ideologiczną grę z zbijaka i podejdziemy poważnie do sprawy - napisała artystka.

Natalia Przybysz od czasu ukazania się "Wysokich obcasów" nie skomentowała zamieszania medialnego wokół swojej osoby. Nie napisała też dodatkowego komentarza w mediach społecznościowych. Być może czeka, aż sprawa ucichnie i wtedy odniesie się do kontrowersji, jakie wywołał jej wywiad. Z drugiej strony, być może już nigdy nie będzie chciała wracać do tematu, ponieważ ilość hejtu z jakim musiała się zmierzyć w krótkim czasie jest zatrważająca. Na pewno wokalistka nie odwołała koncertu i do końca listopada 2016 roku będzie można ją zobaczyć na scenie. 

Utwór "Przez sen" przez trzy dni został odsłuchany przez prawie 130 tysięcy osób. Stosunkowo mało w porównaniu do ilości komentarzy, które pojawiły się w innych mediach społecznościowych pod linkiem do artykułu przytaczającego fragmenty wywiadu lub przekierowującym bezpośrednio do "Wysokich obcasów". 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów