Narodowy Bank Polski wypuścił kolekcjonerski banknot. Będzie nim można płacić od 21 sierpnia 2017 roku

Anna Respondek 21.08.2017
Dwadzieścia złotych
Fotografia: Pixabay

Jest naprawdę wyjątkowy. 

W obiegu pojawił się nowy banknot o nominale 20 złotych. Narodowy Bank Polski uczcił w ten sposób trzechsetną rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

To już dziewiąty banknot kolekcjonerski, którym pochwalił się Narodowy Bank Polski. Jak mówi kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, Matka Boska w sercach Polaków ma wyjątkowe miejsce, o czym pisał już Jan Długosz w "Rocznikach Królestwa Polskiego".

Na przestrzeni wieków wielu polskich władców modliło się o wstawiennictwo przed Jej Cudownym Obrazem, a Jasna Góra stała się celem pielgrzymek wszystkich warstw społecznych, które składały Matce Bożej dary w postaci regaliów. Kult maryjny znalazł wyraz i rozwinięcie w ślubach króla Jana Kazimierza złożonych w katedrze lwowskiej po potopie szwedzkim. Dopełnieniem ślubów we Lwowie była uroczysta koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej w 1717 roku. Była to pierwsza, dokonana poza Rzymem i Italią, koronacja Obrazu Matki Bożej - czytamy na stronie Nbp.pl.

Na przedniej stronie banknotu zobaczymy korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI, a monogram maryjny będzie jednym z jego zabezpieczeń. Z tyłu zaprezentowana została rycina z koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 roku. Za projekt numizmatu odpowiadała Justyna Kopecka. Wydrukowano 55 tysięcy sztuk banknotu, który można nabyć w cenie 60 złotych. 

Zainteresowani? ;)

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów