Od dziś nakaz noszenia maseczek. Nie dotyczy jednak wszystkich. Kto nie musi tego robić?

Mama i synek w maseczkach ochronnych na ulicy
Fotografia: Shutterstock

Na terenie całego kraju zaczął obowiązywać nakaz noszenia maseczek na ustach i nosie. Nie dotyczy on jednak wszystkich. Kto nie musi nosić maseczki?

Od 16 kwietnia rząd nałożył na wszystkich obywateli obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscu publicznym. Ma on zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w naszym kraju. Okazuje się jednak, że są pewne wyjątki i niektórzy są zwolnieni z tego nakazu. Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczek! Być może wy też jesteście w tej grupie. 

Zobacz także: Kiedy skończy się epidemia? Szumowski szczerze: "O wakacjach takich, jak do tej pory, możemy zapomnieć"

Nakaz noszenia maseczek - są wyjątki. Kto nie musi ich nosić?

Maseczka ochronna, jak sama nazwa wskazuje, ma nas przede wszystkim chronić przed koronawirusem. Działa to jednak w ten sposób, że dzięki niej nie roznosimy zarazków, gdy sami jesteśmy nosicielami. W związku z tym, ani my nie możemy zarazić innych, ani inni nas.

Jak widać zatem, nosząc ją bierzemy odpowiedzialność również za innych ludzi, w tym naszych najbliższych. Okazuje się jednak, że dla niektórych maseczka może być uciążliwa, a nawet niebezpieczna. I właśnie te osoby są zwolnione od jej noszenia. Kto nie musi chodzić w maseczce?

  • Dzieci do lat dwóch.
  • Osoby, które zmagają się z problemami oddechowymi, np. astmatycy. 
  • Osoby niezdolne do samodzielnego okrycia ust i nosa. 
  • Kierowcy samochodów osobowych, jeżeli podróżują sami lub z najbliższą rodziną. 

Przypomnijmy jednak, że dla własnego bezpieczeństwa warto jak najczęściej stosować się do tego nakazu. Musimy to robić przede wszystkim w: sklepach, aptekach, kościołach, urzędach, na poczcie, na ulicy, w komunikacji miejskiej, lasach oraz parkach. Minister zdrowia zapowiedział jednak, że nie muszą to być maseczki - usta i nos można zasłonić także chustą lub szalikiem. 

Zobacz także: W Warszawie powstał mobilny punkt testów na koronawirusa! Każdy będzie mógł się przebadać

Koronawirus w Nowym Jorku sieje spustoszenie. Miasto, które do tej pory tętniło życiem, dziś wygląda jak wymarłe. Ten widok przypomina filmy postapokaliptyczne.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów