Najwyższe zwierzęta świata są zagrożone wyginięciem. "Wymierają po cichu"

Redakcja 09.12.2016
Żyrafy
Fotografia: Pixabay

Sytuacja tych majestatycznych zwierząt jeszcze nigdy nie była tak tragiczna. 

Od lat ekolodzy zwracają uwagę na problem wymierania gatunków. Ostatnio szczególnie głośno jest o słoniach i nosorożcach, które powinny być pod szczególną ochroną. Uważa się, że zagrożone są w wyniku niszczenia środowiska i kłusownictwa. Choć od lat prowadzone są kampanie mające na celu uświadomić społeczeństwo, wydaje się, że wciąż niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji.  

Teraz, do zagrożonych wyginięciem gatunków dołączają najwyższe zwierzęta świata. Żyrafy zostały wpisane na Czerwoną Listę Gatunków Ginących i Zagrożonych, przygotowaną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). W zestawieniu znalazło się aż 24 tysiące gatunków zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. Wśród nich goryl wschodni, rekin wielorybi i wspomniane wcześniej, żyrafy. To właśnie ich losem najbardziej zaniepokoili się ekolodzy. 

Jak podaje Bbc.com, jeszcze w 1985 roku na świecie żyło około 155 tysięcy żyraf. Obecnie jest ich tylko około 98 tysięcy. Liczba żyjących żyraf spadła o blisko 40 procent. Jak zauważają ekolodzy z IUCN, mamy do czynienia z cichym wymieraniem gatunku.  

Żyrafy są powszechnie znane i spotykane na safari, w mediach i ogrodach zoologicznych. Ludzie, w tym ekolodzy, nie zdają sobie sprawy, że te majestatyczne zwierzęta wymierają po cichu - podkreśliła Julian Fennessy, specjalista z IUCN, a jego wypowiedź przytacza Theguardian.com.

Żyrafy
Fotografia: East News

Winę ponosi człowiek

Jak zazwyczaj w takich przypadkach, winny jest człowiek i jego działania. Wysoka umieralność najwyższych zwierząt na świecie jest spowodowana przede wszystkim kłusownictwem. Najbardziej zagrożone są te żyrafy, które zamieszkują Południowy Sudan. Zwierzęta, z powodu toczących się tam konfliktów międzyplemiennych, zabijanie są dla mięsa i skóry. 

Kolejnym powodem jest wzrost ilości pól uprawnych w Afryce. Aby zapewnić żywność dla rosnącej liczby ludności, trzeba stworzyć nowe miejsca, w których można uprawiać ziemię. 

Jeśli nic się nie zmieni, być może już za kilkadziesiąt lat najwyższe zwierzęta świata oglądać będziemy mogli jedynie na zdjęciach. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów