Polacy stworzyli największe piernikowe miasteczko. Wygląda pysznie!

Anna Respondek 10.12.2018
Domek z piernika
Fotografia: Facebook/Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

Miasteczko składa się ze 160 miniaturowych budowli. 

Zbliżające się święta sprawiają, że ludzie na całym świecie tworzą ciekawe i zaskakujące projekty, które mają jeszcze bardziej przypominać o zbliżającej się Wigilii. Na taki właśnie pomysł wpadły Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Miasto Dzierżoniów oraz Młyn Hilberta, które postanowiły stworzyć największe piernikowe miasteczko. Do jego budowy zaproszono wszystkich mieszkańców Dzierżoniowa. Całość składa się ze 160 miniaturowych budynków, w tym: synagogi i ratusza. 

Największe miasteczko z piernika

Stworzenie piernikowego miasta nie tylko ma na celu wprowadzić świąteczną atmosferę, ale przede wszystkim utrwalić tradycje piernikarskie, które na Śląsku sięgają aż XIII wieku. Arkadiusz Forster z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska przyznał, że budynki z piernika powstawały w różnych miejscach, między innymi szkołach. Nawiązał również do tradycji pieczenia pierników. 

Najstarsza zachowana wzmianka źródłowa o piernikarzach, piernikach i ich produkcji pochodzi z roku 1293. W tej części Europy nikt inny nie może pochwalić się tak długą piernikarską tradycją; nawet tak znane z produkcji pierników miasta, jak Toruń, Norymberga czy Pardubice. W 1293 roku o śląskich piernikarzach napisano 'piperatas tortas facientes', czyli robiących pieprzne ciasta - cytuje Onet.pl

Wystawę i niezwykłe miasteczko składające się z synagogi, ratusza czy wieży ciśnień będzie można oglądać do końca lutego w weekendy w zabytkowym Młynie Hilberta. 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Po upieczeniu pysznych pierników, warto chwilę odpocząć. Jaki film będzie idealny na świąteczne, leniwe popołudnie?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów