Nad Bałtykiem znaleziono bomby. Ewakuacja 2 tys. osób i zakaz kąpieli

Magdalena Barszczak 13.08.2018
plaża w Kołobrzegu
Fotografia: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Prezydent zwołał sztab kryzysowy.

Na plaży w Kołobrzegu odkryto bomby z czasów II wojny światowej. Razem ważą nawet około tony. W razie wybuchu zagroziłyby turystom oraz mieszkańcom pobliskiego osiedla Podczele. Sztab kryzysowy zwołany przez prezydenta podjął decyzję o ewakuacji ludności.

Zobacz także: Dostają się do mieszkań i krążą po balkonach. Inwazja latających mrówek w Polsce

Ewakuacja Podczela w Kołobrzegu

Niebezpieczny odcinek plaży, który zabezpieczają saperzy i straż pożarna, został odgrodzony specjalnymi taśmami. Trzy lub cztery pociski ważą prawdopodobnie po 250 kg każdy - powiedział Michał Kujaczyński, rzecznik prezydenta Kołobrzegu w rozmowie z polsatnews.pl. Natknąć miał się na nie przebywający na urlopie policjant.

W poniedziałek rano rozpoczynamy usuwanie pocisków. Na ten czas trzeba będzie ewakuować dzielnicę Podczele. Chodzi nie tylko o mieszkańców, ale także o turystów i wczasowiczów. Dla tych osób będzie przygotowana komunikacja, która je przewiezie oraz miejsce w hali "Millenium" i ewentualnie na stadionie - poinformował rzecznik miasta.

Ewakuowanych może zostać nawet 2 tys. mieszkańców, którym mogą zagrozić niewybuchyZasięg bomb to 2 km na lądzie i 9 w morzu. Podczas wydobywania niebezpiecznych przedmiotów będzie obowiązywał zakaz kąpieli. W razie eksplozji ewentualna fala mogłaby wyrządzić krzywdę ludziom znajdującym się w wodzie.

W dniu akcji trzeba będzie zamknąć ruch na ścieżce rowerowej wzdłuż plaż, na odcinku drogi krajowej nr 11 i na pobliskiej linii kolejowej. Zamknięte będą również plaże na odcinku około 9 km od ośrodka Arka Medical SPA do mniej więcej Ustronia Morskiego - podsumował rzecznik.

Zobacz także: Kleszcze wybierają ofiary o konkretnej grupie krwi. Naukowcy potwierdzili plotki

plaża w Kołobrzegu
Fotografia: Michal Swiderski/REPORTER
Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów