Na to zaburzenie cierpi coraz więcej kobiet. Związane jest z piciem alkoholu. Czym jest alkoreksja?

Katarzyna Leszczyńska 20.10.2017
Alkoreksja jest zaburzeniem coraz popularniejszym wśród ludzi
Fotografia: pexels.com

Jest równie groźne jak anoreksja i bulimia. 

Większość kobiet dąży do szczupłej sylwetki. Przede wszystkim młode dziewczyny, do których z każdej strony docierają zdjęcia i artykuły o niezwykle szczupłych modelkach. Ten problem istnieje już od dawna. Niejednokrotnie było głośno o dziewczynach, które chciały wyglądać jak ich idole i przez to odchudzały się na potęgę, co wiele razy kończyło się zaburzeniami w odżywianiu, m.in.: anoreksją i bulimią.

Problem pojawia się w momencie imprezy. Młodość rządzi się swoimi prawami i mało kto ma ochotę rezygnować z alkoholu na rzecz zgrabnej sylwetki. Okazuje się, że coraz więcej dziewczyn z tego powodu wpada w tzw. alkoreksję, czyli kolejne zaburzenie odżywiania, które polega na cięciu kalorii po to, żeby móc spożywać alkohol.

Czym jest alkoreksja?

Pojęcie alkoreksji po raz pierwszy zostało użyte w 2008 roku. Prawdopodobnie choruje na nią wiele modelek, które niejednokrotnie pozują do zdjęć podczas przyjęć, np. z kieliszkiem szampana w ręce. Alkohol jest bardzo kaloryczny, co wiadomo nie od dziś. Ludzie, którzy chcą utrzymać dietę starają się go ograniczać, jednak są też tacy, którzy lubią się dobrze bawić na mocno zakrapianych imprezach. Dla nich złotym środkiem do osiągnięcia wymarzonej sylwetki wydaje się być ograniczenie spożywanych kalorii w ciągu dnia, żeby móc pić napoje wysoko procentowe wieczorem bez wyrzutów sumienia.

Alkoreksja jest uzależniająca
Fotografia: pexels.com

Skutki alkoreksji

Okazuje się, że alkoreksja, podobnie jak inne zaburzenia odżywiania, może nieść za sobą tragiczne skutki dla ludzkiego organizmu. Chorzy są odwodnieni, niedożywieni i zaczynają mieć spadki energii przez niedobór białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz składników mineralnych. Z czasem, podobnie jak anoreksja, może przyczynić się do poważnych zaburzeń hormonalnych. Zbyt kruche kości, wypadające włosy, osłabienie pracy serca oraz zanik miesiączki to tylko niektóre z nich.

Wielu ludzi przez alkoreksję uzależnia się od alkoholu, ponieważ zaczynają zauważać, że ta opcja jest idealna do stracenia wagi. A to wiąże się z niszczeniem narządów wewnętrznych, przede wszystkim wątroby. Osoby chorujące na alkoreksję często też wpadają w stany depresyjne, ze względu na niedobór witaminy B1, która chroni układ nerwowy.

Jak rozpoznać alkoreksję?

Pierwszym podstawowym krokiem do rozpoznania choroby jest zdanie sobie sprawy, że przed każdą kolejną imprezą się głodzimy. Inną sprawą jest zachowanie podczas spożywania alkoholu. Zazwyczaj sięga się wówczas po przekąski lub nie zwraca uwagi na to, co się je. Ludzie chorzy na alkoreksję raczej nie będą podjadać podczas picia, a już na pewno będą przeliczać wszystkie spożyte kalorie. Gdy ich wynik będzie zbyt wysoki, mogą sięgać po tabletki odchudzające oraz herbaty przeczyszczające, często łącząc je z alkoholem.

Warto zdać sobie sprawę z tego, czy nie jesteśmy narażeni na alkoreksję. Jest to choroba, którą w przeciwieństwie do bulimii i anoreksji, wciąż jest bardzo trudno rozpoznać. Ten problem może dotyczyć każdego z nas, warto więc zwrócić uwagę zarówno na siebie, jak i na najbliższych, którzy mogą również cierpieć na to schorzenie.

Osoby chore mogą się łatwo uzależnić od alkoholu
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów