Na tej stronie można prześwietlić każdego użytkownika Facebooka

Mateusz Patyk 23.02.2017
Facebook Scanner
Fotografia: East News

Kto by się spodziewał, że prosta aplikacja stanie się orężem cyfrowych "szpiegów". 

Facebook codziennie wzbogaca się o terabajty wrażliwych danych osobowych swoich użytkowników, takich jak miejsce zamieszkania, przyjaźnie, wartość nieruchomości, stan cywilny, stanowisko pracy i wiele, wiele innych. Łącznie pozycji informujących o posiadających konto w tym serwisie społecznościowym jest prawie sto.

Trudno z tego natłoku wyłowić interesujący kogoś fakt o obserwowanym internaucie. I tu z pomocą przychodzi Facebook Scanner - Stalkscan.com. O tym narzędziu napisał między innymi Mariusz Lewandowski na stronie DailyWeb.pl. Aby sprawdzić jak działa wyszukiwarka facebookowych danych, trzeba jedynie wejść pod adres Stalkscan.com i w odpowiednie pole wpisać nazwę profilu, który chcemy podejrzeć.

StalkScan.com
Fotografia: StalkScan.com

Skaner czy stalker?

Układ strony jest dość przejrzysty i minimalistyczny. Poniżej pola wyszukiwarki znajduje się czterdzieści zakładek posegregowanych tematycznie. Dzięki temu w łatwy sposób można zobaczyć, czy obserwowana osoba jest z kimś w związku, jaki ma gust muzyczny, jakie miejsca odwiedza, a nawet jaką wyznaje religie i czy ma sympatie polityczne.

To bardzo przydatne narzędzie, zważywszy na to, że w wynikach szukania pokazywane są jedynie te informacje, które użytkownik Facebooka sam umieścił w sieci i nie mają statusu poufnych danych (a więc nie są tylko do wglądu autora). Warto natomiast zastanowić się, czy taki sposób dawania "na tacy" wszystkich informacji o konkretnej osobie nie stanowi zagrożenia dla prywatności.

Można też samemu przekonać się, co i w jakiej ilości internet o swoich użytkownikach już dawno wie. Dopiero wtedy staje się jasne, że w sieci nikt nie jest anonimowy.

StalkScan.com
Fotografia: StalkScan.com

Z licznych kategorii dostępnych na stronie można wybrać konkretne informacje na temat stalkowanego użytkownika. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów