Na podstawie zdjęć z Instagrama można stwierdzić, czy cierpimy na poważną chorobę. Naukowcy wiedzą, jak to zrobić

Redakcja 08.08.2017
Smartfon
Fotografia: Pixabay

Badacze wierzą, że ich program pomoże diagnozować chorobę na wczesnym etapie. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Vermont i Uniwersytetu Harvarda opracowali specjalny program komputerowy, dzięki któremu na podstawie zdjęć umieszczanych na portalach społecznościowych można ocenić, czy właściciel konta zmaga się z depresją. 

W maju tego roku grupa badaczy sprawdziła, który serwis społecznościowy ma najgorszy wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi. W czołówce znalazły się te najbardziej popularne i być może właśnie dlatego naukowcy postanowili drążyć temat i szczegółowiej przyjrzeć się problemowi. 

Czytaj więcej: Naukowcy sprawdzili, który serwis społecznościowy najbardziej nam szkodzi. Wyniki są zaskakujące 

Okazuje się, że depresję można poznać obserwując zdjęcia publikowane przez właścicieli kont w mediach społecznościowych. Naukowcy doszli do takiego wnioski analizując profile 166 użytkowników Instagrama, a także przyglądając się informacjom na temat stanu ich zdrowia. Łącznie, przeanalizowano 43 tysiące 950 zdjęć. Co ważne, u 71 osób w ostatnich trzech latach zdiagnozowano kliniczną depresję. 

200w_d (2)

Przełom w diagnozie?

Wnioski? Dość zaskakujące. Jak podaje Metro.co.uk, osoby, które zmagają się z depresją, dużo częściej publikują w sieci zdjęcia niż osoby zdrowe. Co więcej, praktycznie w ogóle nie nakładają na nie filtrów, a jeśli już to robią, to są to te, które sprawiają, że zdjęcie jest czarno-białe. Osoby zdrowe z kolei, często nakładają filtry w bardzo jasnych odcieniach. Dodatkowo, zdjęcia osób cierpiących na depresję są utrzymane w ciemniejszych barwach (ciemnoniebieskie, czy na przykład szare). Pod ich zdjęciami pojawia się też więcej komentarzy. 

Te badania nie są jeszcze testem diagnostycznym, ale są dowodem na istnienie konceptu nowego sposobu pomocy ludziom. To wskazuje na nową metodę wczesnego wykrywania depresji i innych chorób psychicznych (...) - powiedział współautor programu, profesor Chris Danforth z Uniwersytetu z Vermont, a jego wypowiedź przytacza Metro.co.uk. 

Skuteczność programu opracowanego przez naukowców szacuje się na 70 procent. Co szczególnie ciekawe, stworzony algorytm potrafi w 42 procentach przypadków, na podstawie zdjęć z przeszłości, stwierdzić, że osoba cierpi na depresję, mimo że takiej diagnozy jeszcze nie postawił żaden z lekarzy. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów