Na burgera do "McVatican". W Watykanie otwarto McDonald's

Redakcja 04.01.2017
Watykan
Fotografia: East News

Protesty dostojników kościelnych nie poskutkowały. W Watykanie hamburgery i frytki są już na wyciągnięcie ręki. 

W październiku Internet zalała informacja, że McDonald’s chce otworzyć swoją restaurację w Watykanie. Oczywiście pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem niektórych kardynałów, którzy otwarcie mówili, że restauracja w tym miejscu zakłóci jego unikalny charakter i że to brak szacunku dla tradycji architektonicznej. W tej sprawie pisano nawet petycję do papieża Franciszka, w której stwierdzono, że otwarcie baru szybkiej obsługi to degradacja tej części miasta. 

Miejsce, w którym mieści się restauracja, jest faktycznie wyjątkowe. Lokal znajduje się tuż obok Bazyliki świętego Piotra, w kamienicy przy ulicy Borgio Pio, w której mieszkał emerytowany już papież Benedykt XVI. Aktualnie nad restauracją mieszczą się pokoje kilku ważnych dostojników Kurii Rzymskiej. Na nic jednak zdały się protesty duchownych i okolicznych mieszkańców. Restauracja McDonald’s w Watykanie już przyjmuje gości, a włoskie media żartobliwie nazywają ją "McVatican"

Zawrotna suma

McDonald's za posiadanie restauracji w tak prestiżowym miejscu, zapłaci niemało. Jak podaje Innpoland.pl, za wynajem ponad 500 metrów kwadratowych restauracja zapłaci aż 30 tysięcy euro miesięcznie. Nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzona informacja, ale taką kwotę podają włoskie media. Budynkiem w którym mieści się McDonald's zarządza Administracja Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej, a urząd pełni rolę Banku Centralnego Watykanu. 

Czy McDonald's w Watykanie znajdzie swoich fanów? Wydaje się to niemal pewne. To przecież jeden z najpopularniejszych barów szybkiej obsługi, a Watykan każdego roku odwiedzają miliony wiernych. Pozostaje tylko czekać aż powstaną specjalne burgery nawiązujące do tego świętego miejsca. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów