NASA ujawniła zdjęcia, na których widać zmiany klimatu. Szach-mat, niedowiarki

Mateusz Patyk 20.01.2017
Lodowiec Qori Kalis w Peru
Fotografia: NASA.Tumblr.com

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej udostępniła na swojej stronie nowe obrazy satelitarne, która zamykają usta wątpiącym w efekt cieplarniany.

Portal naukowy IFLScience.com właśnie poinformował o nowej serii fotografii, które w najlepszy możliwy sposób pokazują, jak środowisko naturalne zareagowało na działalność człowieka i wzrastającą temperaturę. Nic tak bowiem nie przekonuje, jak obraz. Zamiast więc nudnych wykresów, tabelek i apeli, warto zobaczyć na własne oczy, co zmieniło się na przestrzeni trzech dekad.

Nasza planeta nieustannie się przeobraża, a my wykorzystujemy nasz punkt widzenia z kosmosu, aby zwiększyć wiedzę na temat Ziemi, poprawić warunki życia ludzkości i zabezpieczyć jej przyszłość - wyjaśnia NASA na stronie z galerią.

Wizualna uczta, ale jednocześnie i smutne świadectwo zmian klimatu na przykładzie metamorfozy środowiska, jest dostępna pod adresami: Climate.nasa.gov oraz Nasa.tumblr.com. Agencja zaznacza jednak, że nie wszystkie zdjęcia są wynikiem ekspansji i działalności człowieka. Niektóre fotografie pokazują jednak zniszczenia na skutek przemysłu lub rozwoju urbanistyki, a także pogorzeliska po naturalnych katastrofach, jak pożary i powodzie.

Wyjątkowo wczesne roztopy

Każdej wiosny i wczesnym latem na powierzchni Grenlandii pojawiają się pajęczyny rzek, strumieni i jezior. W 2016 roku topnienie lodowców rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie. To spowodowało reakcję łańcuchową. Biała pokrywa lodu i śniegu odbijała większość światła słonecznego, chroniąc niżej położone warstwy przed wzrostem temperatury. Jednak topniejące masy odkrywały coraz większe połacie ciemnej ziemi, a woda odbijała mniej światła niż lód.

Grenlandia
Fotografia: nasa.tumblr.com

Zmiana koloru

Woda w irańskim jeziorze Urmia jest okresowo... rdzawa. To wynik działania alg i bakterii. Zmiana jest wywoływana w czasie, gdy w lecie temperatura podgrzewa zbiornik, a woda wyparowuje, zwiększając tym samym zasolenie. Według danych zebranych przez satelitę, w ciągu ostatnich 14 lat jezioro straciło około 70% swojej powierzchni.

Jezioro Urmia w Iranie
Fotografia: nasa.tumblr.com

Powódź i deszcze

Wyjątkowo intensywne monsunowe opady spowodowały katastrofalne w skutkach podtopienia i zalanie dopływów rzeki Ganges w Indiach. Co najmniej 300 osób zmarło, a ponad 6 mln ucierpiało przez powodzie. Skalę zjawiska można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Ganges
Fotografia: nasa.tumblr.com

Kurczący się lodowiec

Helheim to jeden z największych lodowców Grenlandii. Znajduje się u wylotu fiordu, a jego stopione wody wypływają spod jego powierzchni wprost do morza. Na zdjęciach widać, jak czoło lodowca rozpada się na mniejsze kawałki i zmienia się jego struktura. W 2001 roku zaczął się cofać, zwiększając szybkość topnienia z 8 km na rok do 11 km w 2005.

Lodowiec Grenlandia Helheim
Fotografia: nasa.tumblr.com

Zamiast lasu - pola uprawne

Las Baban Rafi w Nigerze to najważniejszy i największy obszar roślinny w Regionie Maradi, leżącym na południowym skraju Sahary. Ciemniejszy zielony kolor na zdjęciach wskazuje, ile terenu zajmowały drzewa w 1976 roku. W ciągu 40 lat liczba ludności w tym rejonie wzrosła czterokrotnie, powodując karczowanie na masową skalę pod rolnicze uprawy.

Baban Rafi
Fotografia: nasa.tumblr.com

Miejska ekspansja

Zaledwie 25 lat dzieli te dwa zdjęcia, ale populacja stolicy Indii wraz z przedmieściami zwiększyła się z 9,4 mln do 25 mln. Nowe Delhi w liczebności ustępuje tylko stolicy Japonii - Tokio, w którym mieszka 38 mln ludzi.

Nowe Delhi
Fotografia: nasa.tumblr.com

Jezioro widmo

Położony w Boliwii akwen Poopó, będący drugim co do wielkości jeziorem w tym kraju i ważnym źródłem ryb dla lokalnej społeczności, w całości wysechł - i to nie pierwszy raz. Wodę wypełniającą do niedawna jego brzegi pochłonęła susza oraz jej nielegalne czerpanie przez górniczy przemysł i rolnictwo. Od ostatniego "zniknięcia" Poopó nie minęło dużo czasu. W 1994 roku można było przejść się po jego dnie. Przywrócenie naturalnego ekosystemu zajęło wiele lat. Na daremno.

jezioro Boliwia
Fotografia: nasa.tumblr.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów