Muzeum Narodowe zmienia się ze względu na matki karmiące. Hipokryci się zdziwią (pozytywnie)

Redakcja 21.09.2016
Hans Memling
Fotografia: East News

Jeden z dyrektorów instytucji podjął decyzje, które na pewno odbiją się szerokim echem. 

Jeśli przeszkadza nam widok kobiety karmiącej dziecko piersią w miejscu publicznym, a zachwycamy się wizerunkiem Matki Boskiej, która ma odsłoniętą pierś, by nakarmić Jezusa, jesteśmy hipokrytami.

To opinia Łukasza Gawła, wicedyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. I trudno się z nią nie zgodzić. Dlatego każda kobieta, która karmi piersią jest mile widziana w Muzeum Narodowym w Krakowie. W ostatni weekend września, w holu głównego gmachu MNK, pojawią się kanapy, na których kobiety będą mogły w spokoju nakarmić swoje potomstwo.

Karm jak Matka Boska

Oprócz tego Muzeum zamontuje dodatkowe przewijaki, ponieważ do tej pory był tylko jeden. Co ciekawe, wprowadzono dodatkową ofertę dla rodzin z dziećmi do dwóch lat - będą mogły skorzystać ze specjalnych zniżek w ostatni weekend września, czyli od 23 do 25 września 2016 roku.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że przy tak ostrej dyskusji, jaka toczy się wokół karmienia w miejscach publicznych, niektóre kobiety mogą czuć się zestresowane i z powodu klimatu, jaki panuje, nie odwiedzą kończącej się wystawy "Maria Mater Misericordiae". A szkoda, bo na niej znajduje się kilka naprawdę mocnych wizerunków Matki Boskiej karmiącej. Dobrze, żeby mamy je zobaczyły - w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" powiedział Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK ds. strategii, rozwoju i komunikacji. 

W Muzeum Narodowym w Krakowie 9 października 2016 roku kończy się wystawa "Maria Mater Misericordiae". Zawiera ona wizerunki Matki Boskiej Karmiącej, na przykład obraz Hansa Memlinga z 1480 roku. Powinny się wybrać na nią nie tylko mamy, ale też wszyscy ci, którym przeszkadza widok karmiącej matki w miejscu publicznym. 

Może wizyta w jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce przekona sceptyków do tego, że karmienie jest czymś naturalnym. I pięknym. 

Hans Memling
Fotografia: East News
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów