Można zrobić dyplom z wiedzy na temat czarnego feminizmu Beyoncé. I to na prawdziwym uniwersytecie

Redakcja 04.10.2016
Beyonce
Fotografia: East News

Artystka nie została co prawda profesorem, ale fakt, że jej sztuka stanowi obiekt badań naukowych, jest imponujący.

Śmiało można stwierdzić, że 2016 rok należał do Beyonce Knowles. W kwietniu Beyoncé wydała album "Lemonade", który w skrócie można nazwać feministycznym manifestem czarnoskórych kobiet.

Po zdobyciu nagród, między innymi MTV VMA i Emmy, przyszła pora na poważniejsze wyróżnienie. Przemyślenia i sztuka piosenkarki zostały docenione przez naukowców z uniwersytetu w jej rodzinnym Teksasie. Studenci kierunku, który nosi nazwę Czarne Kobiety, Beyoncé i kultura popularna poznają teorię, historię i literaturę, filmografię i sztukę czarnego feminizmu, którego główne założenia można również znaleźć z tegorocznym albumie divy.

Wykorzystamy "Lemonade" jako wstęp do zbadania problemów socjokulturowych, które są najważniejsze w życiu czarnoskórych kobiet – napisał profesor Kinitra D. Brooks w syllabusie dołączonym do opisu studiów. 

Aby zaliczyć rok, studenci będą musieli przygotować trzyminutowy film. Bycie fanem Beyoncé nie jest wymagane, jednak każdy musi dostrzegać jej wkład w rozpowszechnienie wiedzy o czarnym feminizmie i zainteresowanie tym tematem ludzi, którzy nigdy by się w jego stronę nie zwrócili. Jak tłumaczy profesor z Uniwersytetu w Teksasie, nie trzeba być najmądrzejszym, najbardziej oczytanym ani umieć pisać najlepiej na świecie - wystarczy chęć do pracy.

Władzom uczelni zależy głównie na tym, aby kursie studenci potrafili myśleć bardziej krytycznie niż dotychczas. Kto wie, może im się to uda osiągnąć. Dobra kadra naukowa potrafi zdziałać cuda.

"Lemonade"
Fotografia: East News
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów