Monika Brodka ubiera się tak rewelacyjnie, jak śpiewa i komponuje

Martyna Kraus 12.07.2016
Monika Brodka 2015
Fotografia: East News

Jej świadoma modowa ewolucja doprowadziła do tego, że uznaje się ją za jedną z najlepiej ubranych Polek. 

Monika Brodka to wokalistka, która zachwyca muzyką i fascynuje stylem. Różnorodność to jej drugie imię, zarówno jej piosenki, jak i stylizacje wyróżniają się na tle polskiej branży rozrywkowej. Piosenkarka przeszła prawdziwą metamorfozę od dziewczyny z sąsiedztwa do jednej z najlepiej ubranych gwiazd rodzimej estrady.

Artystkę od zawsze cechowała fantazja, jednak jej pierwsze eksperymenty z modą czasem przytłaczały oryginalnością. Przez lata styl Brodki wielokrotnie się zmieniał, ale od początku jej kariery nikt nie miał wątpliwości, że dziewczyna ma wyczucie i doskonałe rozeznanie w świecie mody. Obecnie każde jej publiczne wyjście zapewnia nam wysmakowane stylizacje, które doskonale podkreślają jej indywidualność.

Zawsze konsekwentna 

Swój wybuchowy temperament pokazała już jako zbuntowana 15-latka w programie Idol. Brawurowo zaśpiewała "Light My Fire" i wygrała program, który stał się jej przepustką do kariery. Zdobyła sławę i konsekwentnie budowała swój wizerunek. Bardzo szybko udowodniła, że ma nosa do muzycznych trendów, a także niecodziennych stylizacji. Lubiła bawić się kontrastami i oscylować na granicy kiczu, ale miała umiar, który zawsze pozwalał jej wyjść z tego pojedynku obronną ręką. Brodka od zawsze miała na siebie pomysł, a każdy kolejny prezentowany przez nią zestaw był ciekawszy od poprzedniego.

Artystka tak wcześniej jak i dziś bardzo chętnie eksperymentuje z niedocenianymi trendami i uważnie obserwuje pracę alternatywnych projektantów mody. Między uszy puszcza opinie hejterów, którzy najchętniej ubraliby ją w coś zwykłego i normalnego. Takie rozwiązania nie są dla niej. Piosenkarka nie jest przykładem stworzonej na potrzeby rynku sezonowej gwiazdki, która znika, jeszcze szybciej niż się pojawiła. To świadoma twórczyni światowej klasy, która dobrze wie, kiedy się zbuntować. Prawdziwy przełom w jej karierze i stylu miał miejsce w 2010 roku, gdy na rynku pojawiła się płyta "Granda". Wtedy pokazała pazurki i udowodniła, że jest w stanie postawić na swoim. Stworzyła spójny wizerunek, który doskonale współgrał z jej twórczością.

Gwiazda zawsze podkreśla, że kocha modę i ubrania, jednak przed każdym ważnym szuka opinii specjalistów od wizerunku, pomaga jej stylistka Małgorzata Vasina. Brodka zazwyczaj wysyła jej zdjęcia szalonych stylizacji, które według niej są najlepsze, ale ostateczne decyzje zawsze podejmują wspólnie. Ten duet powinien dostać nagrodę za lansowanie polskich projektantów. Jakiś czas temu Brodkę ubierała Sophie Kula. Jej znakiem rozpoznawczym są geometryczne wzory i kolory. Na liście współpracujących z nią twórców znalazła się m.in. Agnieszka Maciejak, słynący z ekstrawaganckich strojów Maldoror. Zachwycały ją również prace Joanny Paradeckiej, która zasłynęła przerabianiem ubrań.

Na co dzień i na scenie

Monika ubiera się sama, ale nie robi sobie wolnego od mody. Zawsze jest w stanie znaleźć sposób nawet na najbardziej oczywisty i banalny ciuch. Z drugiej strony nawet z na pozór kiczowatych rzeczy potrafi stworzyć coś niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju. Bardzo dobrym przykładem jest oversizowa tunika z malarskimi wzorami i białe rajstopy. Wszystkie lansowane przez nią trendy szybko znajdują naśladowców, tak jak na przykład dziecięcy plaster z Muminkami, który Brodka nakleiła sobie na rozcięte kolano w czasie Fryderyków w 2011 roku. 

Piosenkarka bardzo chętnie szpera po vintage shopach, na pchlich targach czy aukcjach internetowych i poszukuje modowych perełek. W taki sposób udało się jej kupić rzeczy od Maison Martin Margiela czy Vivienne Westwood. Tak stała się również posiadaczką dwóch torebek Prady. Nie stroni również od popularnych sklepów sieciowych, jednak zazwyczaj decyduje się na limitowane kolekcje stworzone przez znanych projektantów.

Natomiast sceniczne stylizacje artystki to mieszanka kultur świata. Bardzo często czerpie inspiracje z motywów sztuki afrykańskiej, szczególnie upodobała sobie tkaniny zdobione charakterystycznymi dla tego regionu świata printami. Nie ucieka też od korzeni, wiele zapożyczeń ma swoje początki w polskiej kulturze ludowej. Brodka to rodowita góralka, która strój traktuje jak plastyczną formę. Zmienia ją i kształtuje na wiele sposobów.

Sama przyznaje, że stylizacjom scenicznym poświęca najwięcej czasu i uwagi. To one pozwalają jej stać się kimś innym. W Polsce jest ciężko o nietuzinkowe kreacje, dlatego zazwyczaj korzysta z pomocy kreatywnych projektantów i przyjaciół. Dzięki nim ma na sobie zawsze coś wyjątkowego. Sprawia to, że jej występy bardziej przypominają artystyczny performance niż komercyjne koncerty.

Kolejna odsłona

Obecnie Monika Brodka przygotowuje się do wydania kolejnej płyty. Możemy wnioskować, że wraz z nowym krążkiem zmieni się również jej styl. Przecież już jakiś czas temu została okrzyknięta modowym kameleonem. Bardzo szybko się nudzi i nie pozwala publiczności przyzwyczaić się do jednej konwencji. Obecnie przeżywa fascynację latami 70. Najlepszym dowodem na to jest jej aktualna fryzura „bowl cut” charakterystyczna dla tamtej dekady. Mimo tego, że nadal nie wiemy na jaki wizerunek zdecyduje się tym razem pewne jest, że Brodka wyznacza trendy muzyczne i wizerunkowe.

Zobacz metamorfozę Moniki Brodki

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów