W Warszawie powstał mobilny punkt testów na koronawirusa! Każdy będzie mógł się przebadać

Paulina Ermel 15.04.2020
Koronawirus na świecie
Fotografia: SEBASTIEN BOZON/AFP/East News (zdjęcie poglądowe)

Na warszawskim Ursynowie powstał pierwszy punkt testów typu „Drive&Go-Thru”, w którym będzie można przebadać się na obecność SARS-CoV-2. Od kiedy będzie można skorzystać z testów, kto będzie mógł to zrobić i czy będą one bezpłatne? Zobaczcie.

Na stołecznym Ursynowie, dokładnie przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61, powstał pierwszy mobilny punkt pobrań, w którym można przebadać się na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Testy będą dostępne dla wszystkich i będą one wykonywane w technologii RT-PCR, którą rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia.

Co ważne, medycy będą mogli przebadać się za darmo. Każdy inny chętny będzie musiał za taki test zapłacić 580 zł.

Mobilny punkt testów na koronawirusa w Warszawie

O powstaniu mobilnego punktu testów na koronawirusa poinformował w mediach społecznościowych zastępca burmistrza Ursynowa, Klaudiusz Ostrowski. 

Na parkingu za Urzędem Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy powstaje mobilny punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru”, gdzie będzie można wykonać badanie wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2. W punkcie może zbadać się BEZPŁATNIE personel medyczny, który obecnie nie jest testowany przez NFZ. Testy wykonuje DIAGNOSTYKA laboratoria medyczne. Koszty komercyjnego testu to ok. 580 zł - napisał na Facebooku Ostrowski.

Marka DIAGNOSTYKA laboratoria medyczne, z której punktów pobrań korzystają Polacy w całym kraju, wyjaśnia, że "badanie serologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (tzw. test kasetkowy), wykonuje się w próbce krwi włośniczkowej pobranej z palca".

Badanie wykonywane jest przy użyciu metody immmunochromatograficznej, oceniającej osobno obecność przeciwciał klasy IgM i IgG. Wykorzystywane testy przeszły pozytywnie weryfikację w naszych laboratoriach - dodają przedstawiciele marki.

Właśnie takie testy przeprowadzane będą w mobilnym punkcie pobrań. Każdy będzie mógł przebadać się tutaj na obecność SARS-CoV-2. Warto dodać, że w Warszawie docelowo mają powstać 2 takie punkty. Pierwszy uruchomiony został 15 kwietnia. Kolejne znajdują się w Łodzi i Gdyni.

 

Przerażający efekt koronawirusa. Tylko spójrzcie, jak w czasie epidemii wygląda... Nowy Jork.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów