Młodzi ludzie również mogą przechodzić kryzys związany z wiekiem. Po czym go rozpoznać?

Katarzyna Leszczyńska 18.10.2017
Istnieje takie zjawisko jak kryzys wieku młodego
Fotografia: pexels.com

Jak objawia się "kryzys wieku młodego"?

Większość ludzi etap kryzysowy przechodzi w wieku średnim, czyli tak około czterdziestki. Jak się okazuje, załamanie może jednak spotkać również o wiele młodsze osoby. Istnieje bowiem coś takiego jak kryzys wieku młodego. Organizacja The British Psychological Society udowodniła, że około 80 procent młodych dorosłych przechodzi załamanie. Zazwyczaj dotyczy to wieku około 25 lat. Może to mieć zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Portal Cosmopolitan.pl przygotował listę rzeczy, które mogą pokazać, czy dopadł nas kryzys wieku młodego.

Zmienny nastrój i plany

Zazwyczaj następują w tym momencie, gdy część nas ma ochotę wyjść do klubu ze znajomymi, ale reszta naszego umysłu wie, że najlepiej zrobi jej gorąca kąpiel i wcześniejsze położenie się do łóżka. Takie dylematy nie są fajne.

Zbyt późne wychodzenie na imprezę

Gdy znajomi zapraszają nas na imprezę późnym wieczorem, ale twierdzimy, że jest już za późno na wychodzenie z domu.

Brak zdecydowania co do zakupów

Gdy stajemy przed wyborem, czy kupić tanią torebkę lub buty z sieciówki lub zainwestować w coś trwałego. Takie niezdecydowanie może powodować, że wydajemy pieniądze na obie rzeczy.

Niezdecydowanie zakupowe jest objawem kryzysu wieku młodego

Oglądanie tutoriali, jak prawidłowo składać ubrania

Te filmiki i tak nas tego nie nauczą. Za to tracimy czas myśląc, że robimy coś pożytecznego.

Znajomi dzielą się na usamodzielnionych i nieogarniętych

Ten moment, gdy przeglądamy tablicę na Facebooku, a tam zdjęcia małych dzieci i zaręczonych par lub wręcz przeciwnie, nieogarniętych kolegów, którzy znowu imprezują. Do której grupy powinniśmy się zaliczyć?

W skrzynce na listy czeka na nas zaproszenie na dziesięciolecie matury

Naprawdę minęło już tyle czasu? Przecież dopiero co zdawaliśmy na studia.

Niezdecydowanie co do zdrowego odżywiania

Im jesteśmy starsi tym trudniej jest schudnąć. Jednak jesteśmy za młodzi na wyłącznie zdrowe odżywianie. Więc jemy wszystko, co wpadnie nam w ręce.

Młodzi nie mogą się zdecydować czy wolą zdrowe czy niezdrowe jedzenie

Uporządkowany bałagan

Gdy wszystko składamy w jednym miejscu, a potem, chcąc np. skorzystać z łóżka, zamiast poukładać rzeczy, przekładamy je w inny kąt pokoju.

Postanowienie bycia „Perfekcyjną Panią Domu”

Czyli ten moment, gdy znów wpadamy na pomysł hodowania kwiatów i ziół w kuchni. A potem żałujemy wydanych pieniędzy, bo znów się nie udało i z naszej roślinki pozostały smutne pozostałości.

Dylematy dotyczące segregowania śmieci

Ten moment, gdy z Ikei przywozimy kosz do segregowania śmieci, a potem przez godzinę zastanawiamy się, co do czego wyrzucić. Najgorzej, kiedy produkty są ze sobą pomieszane, np. resztki w plastikowym pudełku, do którego brzydzimy się zaglądać.

Z czego mogą wynikać te dylematy i zjawiska? Przede wszystkim z tego, że wiele osób w młodym wieku wyprowadza się z domu na studia lub do pracy. Młodzi dorośli muszą dojrzeć do samodzielności. Zanim założą własne rodziny nadal będą stać jedną nogą w domu rodzinnym, a drugą w wynajętym mieszkaniu.

Młoda dziewczyna
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów