Mistrzyni świata twierdziła, że Lewandowska nie uprawia prawdziwego karate. Jest komentarz Związku

Hanna Skowron 18.02.2019
Anna Lewandowska
Fotografia: Instagram.com/annalewandowskahpba

Polski Związek Karate ostro potępił słowa zawodniczki.

Zanim Anna Lewandowska została znaną trenerką i żoną Roberta, robiła międzynarodową karierę w karate. Odnosiła sukcesy w tej dyscyplinie, o czym świadczą medale, jakie zdobyła na mistrzostwach świata, Europy i Polski. Niestety, ostatnio osiągnięcia gwiazdy zostały zdyskredytowane przez mistrzynię świata w karate olimpijskim Dorotę Banaszczyk.

Zawodniczka Olimpu Łódź zarzuciła żonie piłkarza reprezentacji Polski, że ta nie jest prawdziwą mistrzynią. Wyjaśniła, że Lewandowska uprawia karate tradycyjne, a ona sama - kumite, czyli odmianę z przeciwnikiem. To właśnie ta ostatnia odmiana, zdaniem Banaszczyk, zasługuje na miano prawdziwego karate.

Jak komuś mówię, że zdobyłam historyczny złoty medal dla Polski w prawdziwym karate, to najczęściej dziwią się tylko i mówią: „Ale jak to? Przecież Ania Lewandowska była mistrzynią w karate”. Ręce mi opadają, jak coś takiego słyszę. No właśnie nie, ona uprawiała karate tradycyjne i nie jest prawdziwą mistrzynią - mówiła portalowi sport.pl.

Wywiad Banaszczyk wywołał poruszenie w środowisku sportowym. Lewandowska skomentowała je tylko jednym zdaniem. "Prawdziwy Samuraj zawsze z pokorą" - napisała na Instagramie.

Polski Związek Karate komentuje słowa Banaszczyk

Teraz do sprawy postanowił odnieść się Polski Związek Karate. Wystosował specjalne oświadczenie, w którym potępił słowa karateczki, zarzucając jej ignorancję i niedojrzałość.

Z ogromnym zdumieniem i przykrością zapoznaliśmy się z wypowiedziami pani Doroty Banaszczyk, jakich w ostatnim czasie udzieliła w wywiadach prasowych. Nie wiadomo, czy treści tam zawarte wynikają z ignorancji, złej woli bądź niedojrzałości zawodniczki Olimpu Łódź. Być może z tych trzech rzeczy jednocześnie. 

Już samo stwierdzenie: "Zdobyłam historyczne złoto dla Polski w prawdziwym karate" niezbyt dobrze świadczy o stanie jej wiedzy na temat sztuk walki, ich historii, a także rozwoju karate w Polsce. Inna istotna rzecz: prawdziwym karate jest wyłącznie to, które kształtuje charakter i postawę etyczną młodych ludzi - stawia tamę nieuzasadnionym roszczeniom.

"Pycha kroczy przed upadkiem" - napisali przedstawiciele Związku w oświadczeniu, a Banaszczyk zasugerowali... zmianę dyscypliny.

A wy co myślicie o tej sprawie? Kto waszym zdaniem ma rację?

Zobacz także: Hejt pod zdjęciem Lewandowskiej. Tym razem poszło o... jabłka!

Taka żona to skarb! Lewandowski zawsze może na nią liczyć!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów