Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na apel Anny Puśleckiej. "MZ podejmuje wszelkie możliwe działania"

Anna Puślecka napisała list do MZ.
Fotografia: instagram.com/@annapuslecka

Anna Puślecka od wielu miesięcy zmaga się z nowotworem piersi. Ostatnio dziennikarka zapytała ministra zdrowia w otwartym liście o refundację leku, który jest dostępny w niemal całej Europie, a może uratować życie niejednej osoby. Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalny komunikat w sprawie.

Anna Puślecka opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych otwarty list. Prosi w nim ministra zdrowia o wyjaśnienia w związku z nierefundowaniem leku ratującego życie chorych na nowotwór. Rybocyklib jest jedyną szansą, gdy chirurgia i radioterapia zawodzą. W niemal całej Europie lek ten jest refundowany, jednak nie w Polsce. Wysoka cena (miesięczna kuracja to koszt 12 tys. złotych) sprawia, że większość osób nie może z niego skorzystać.

Ministerstwo odpowiada na list Anny Puśleckiej

Ministerstwo postanowiło odpowiedzieć na otwarty list dziennikarki. Przedstawiciel MZ przekazał, jakie jest stanowisko resortu.

Ministerstwo Zdrowia podejmuje wszelkie możliwe działania, by zapewnić Polakom dostęp do skutecznych terapii ratujących życie i zdrowie. W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi jednej z metod leczenia rzadkich przypadków raka piersi informujemy, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją leku Kisqali (rybocyklib). Zgodnie z wnioskiem, lek ten potencjalnie może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi m.in. u kobiet po menopauzie, jeśli radykalne leczenie miejscowe (chirurgia, radioterapia) było nieskuteczne lub trwale niemożliwe do zastosowania. Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane. Po zakończeniu prowadzonych negocjacji Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie przekaże informacje opinii publicznej. Intensywne działania w Ministerstwie Zdrowia już doprowadziły do refundacji leków na chorobę Fabry’ego i darmowego dostępu do świadczeń dla chorych na EB - możemy przeczytać w oświadczeniu opublikowanym na "Plejadzie".

Wsparcie Annie Puśleckiej okazało wiele gwiazd i celebrytów. Miejmy nadzieję, że chorzy na raka już niedługo będą mogli skorzystać z niezbędnego dla nich medykamentu.

Zobacz także: Romuald Lipko po raz pierwszy o swojej chorobie! "Nabieram energii". Podziękował fanom za wsparcie w pięknych słowach

Sprawdź, czy wiesz, która gwiazda wypowiedziała te słowa. Niektóre pytania są bardzo trudne!

Doda
Rozwiąż quiz

Spróbuj rozpoznać cytaty gwiazd. Ostrzegamy, pytania są naprawdę podchwytliwe

Doda

1. "Nie można docenić dobrych chwil, gdy nie ma złych". Do kogą należą te słowa?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów