Miley Cyrus, Julia Roberts, a teraz millenialsi. Badania wykazały zaskakującą tendencję

Mateusz Patyk 30.05.2017
młode kobiety na plaży
Fotografia: Flickr.com/micadew

Nie wiadomo do końca co jest przyczyną takiej zmiany.

Badania przeprowadzone przez analityków z Mintela pokazują czarno na białym - w ciągu ostatnich lat następuje stały spadek entuzjazmu do gładkiej skóry wśród młodzieży. Będąc bardziej konkretnym, chodzi o niechęć do golenia nóg i miejsc pod ramieniami u kobiet między 16 i 24 rokiem życia.

Według Independent.co.uk, jest to m.in. skutek mody, którą zapoczątkowały gwiazdy takie jak Julia Roberts, Miley Cyrus czy Madonna. Walka w włoskami po prostu przestała zaprzątać głowy coraz większej liczbie pań. I to wcale nie jest nowa tendencja.

Statystyki z 2013 roku wskazują na używanie wosku lub maszynek przez 95 proc. kobiet w określonym wieku. Ta wartość spadła do 77 proc. w zeszłym roku. W tym przypadku mowa jedynie o depilacji pod pachami. Skupiając się wyłącznie na goleniu nóg, do tej czynności przyznawało się w 2013 roku około 92 proc. płci pięknej. Trzy lata później było to już "zaledwie" 85 procent.

depilacja woskiem
Fotografia: Giphy.com

Problem producentów

Ta zauważalna tendencja zaniepokoiła firmy, którym zależy na klientkach o nienagannie gładkiej skórze. Sprzedaż produktów przeznaczonych do depilacji pomiędzy 2015 a 2016 rokiem spadła o 5 procent. "Maszynkowy biznes" zaliczył tym samym gwałtowny odpływ zysków, notując w samej Wielkiej Brytanii straty w wysokości 150 mln złotych.

Zdaniem Roshidy Khanom, zastępcy dyrektora ds. urody i pielęgnacji ciała w Mintelu, przyczyną tego jest wpływ ruchu "odnowy biologicznej". Produkty takie jak pianka do golenia czy krem do depilacji są obecnie postrzegane przez wielu jako szkodliwe dla skóry, a kobiety unikają tych produktów na rzecz naturalnych kosmetyków.

Innym wyjaśnieniem obserwowanej sytuacji dotyczącej pań odmawiających golenia jest też zmiana oczekiwań społecznych, które dają kobietom więcej swobody w ich wyglądzie. 

owsłosiona pacha
Fotografia: Flickr.com/istolethetv
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów