Mieszkanka Nowej Zelandii uszyła torebkę z kota. Internauci twierdzą, że przekroczyła granice

Redakcja 21.09.2016
Torebka z kota
Fotografia: www.trademe.co.nz

Czy ubrania i dodatki wykonane ze zwierząt domowych są etyczne? Odpowiedź nie jest taka prosta.

Claire Hobbs z Christchurch w Nowej Zelandii jechała samochodem, kiedy natknęła się na zwłoki kota. Zabrała je do domu, a po oczyszczeniu i odpowiednim przygotowaniu futra, uszyła z niego torebkę. Dumna ze swojego projektu wystawiła ją na sprzedaż na stronie Trademe.co.nz za 1400 dolarów nowozelandzkich, czyli prawie 4 tysiące złotych. Kiedy nikt nie chciał zapłacić tak wysokiej sumy, zorganizowała licytację. Na kilkanaście godzin przed jej zakończeniem eksponat wart był 545 dolarów.

Aukcja wzbudziła niemałe zamieszanie w Internecie. Niektórzy internauci są zachwyceni torbą, inni twierdzą, że to niegodny sposób potraktowania tego szlachetnego zwierzęcia. Claire Hobbs tłumaczy jednak, że nie zrobiła niczego złego, ponieważ zwierzę, kiedy je znalazła, już nie żyło, więc nie sprawiła mu bólu, ani nie przysporzyła stresu. Poza tym zapytała, które stworzenie nie chciałoby stać się tak piękną torebką, którą artystka określa jako "kocią sztukę, modę, art deco, szalone, cool, purrrrrfect". To nie pierwsze tego rodzaju dzieło Claire Hobbs. Przedtem zajmowała się wypychaniem zwierząt i tworzeniem hybryd - na przykład kotów połączonych z ptakami.

Trzeba przyznać, że kocia torebka wygląda dość przerażająco - jak kot siedzący na kanapie, z oczami wlepionymi we właściciela. Pozostaje jednak pytanie, czy oburzanie się na wykorzystanie futra martwego już zwierzęcia na przedmiot użytkowy, jest przesadą? Gdyby każde ubranie i dodatek z futra i ze skóry wykonany byłby z materiałów po zwierzętach, które zdechły śmiercią naturalną lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku, a nie zostały zabije specjalnie w tym celu, świat byłby lepszym miejscem. 

Kot
Fotografia: trademe.co.nz
Kot
Fotografia: trademe.co.nz

Jak dopasować torebkę damską do butów?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów