Mężczyźni i kobiety nigdy nie będą przyjaciółmi. Seks nie ma tu nic do tego

Mateusz Patyk 22.02.2017
To tylko seks
Fotografia: East News

Mickiewicz swego czasu zastanawiał się "czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?". Ale gdy chodzi o utrzymywanie platonicznych więzi z odmienną płcią, tego typu relacje nie mają racji bytu.

Kobiety uznają swoich najlepszych męskich przyjaciół zazwyczaj za osoby o podobnych zainteresowaniach, coś pomiędzy siostrami i bratnimi duszami. Mężczyźni natomiast kolegują się z płcią przeciwną zazwyczaj dla wygody. Jednak prawdziwa przepaść zaczyna się dopiero po ukończeniu szkoły i wyruszeniu na studia - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki opublikowanych na łamach strony Telegraph.co.uk.

Przyjaźń między kobietami ma szansę na przetrwanie tylko wtedy, gdy nadal utrzymują ze sobą kontakt, np. przez telefon i często ze sobą rozmawiają. Dla facetów nie ma to żadnego znaczenia. To, co utrzymuje przy życiu szkolną przyjaźń to robienie rzeczy razem, takich jak pójście na mecz czy do baru na piwo. Muszą podjąć starania, by się spotkać - wyjaśnia psycholog ewolucyjny profesor Robin Dunbar cytowany przez "The Telegraph".

Im dalej w las, tym więcej drzew. U kobiet przyjaźń jest bardziej "zintensyfikowana" i bliższa, niż u mężczyzn. Płeć brzydka woli bardziej swobodne relacje. Nie mają kłopotu z rzucaniem prawdy prosto w oczy, potrzebują tylko towarzystwa do zabawy i wieczornego wyjścia. Sytuacja mocno się komplikuje dopiero wtedy, gdy kobieta i mężczyzna chcą trzymać się razem na podobnych zasadach, czyli być po prostu "dobrymi kumplami".

Jak pies z kotem

Gdy po kilku latach spędzonych wspólnie w szkolnych ławach (lub w jednej pracy), koleżanka postanawia pójść własną drogą, zostawia swojego kolegę na pastwę losu. Pojawiają się u niej nowe "kręgi życia społecznego", nowe otoczenie, w którym nie ma miejsca dla starego kumpla. To, co pomaga w takich sytuacjach mężczyznom, nie ma większego wpływu na ocalenie przyjaźni damsko-męskiej na odległość.

Przyjaciele
Fotografia: Giphy.com

Wydaje się, że kobiety wręcz wzbraniają się przed zbyt dużą liczbą przyjaciół. Profesor Dunbar w swoim raporcie przedstawił dowody na to, że ich nadmiar może doprowadzić kobietę do stresu, a w skutek tego nawet wywołać problemy z płodnością. Tak czy inaczej, mężczyźni i tak nie są w stanie poświęcać tyle samo uwagi swoim przyjaciółkom, co przyjaciołom. Jest to ewolucyjnie niemożliwe.

Warto rozmawiać

Ale odsuwanie na dalszy tor starych przyjaźni nie jest wyłącznie zasługą kobiet. U mężczyzn przejawia się to głównie tym, że z czasem, będąc już w stałym związku, mają dość słuchania emocjonalnych problemów własnej dziewczyny. Trudno skupić jeszcze uwagę na zwierzeniach przyjaciółki.

Reasumując, kobiety są w stanie walczyć o zachowanie przyjaźni o wiele bardziej, niż robią to mężczyźni. Niestety, szybko tracą zainteresowanie taką damsko-męską relacją ze względu na włożenie w platoniczny związek niewspółmiernego czasu i wysiłku w porównaniu do drugiej strony. Dla pań łatwiej jest sięgnąć po słuchawkę i wisieć na telefonie przez kilka godzin. Panowie wolą umówić się z nowo poznanym kumplem w pubie.

To tylko seks
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów