Mężczyźni, a może kobiety? Naukowcy już wiedzą, kto lepiej radzi sobie ze stresem

Redakcja 04.11.2016
Pixabay
Fotografia: East News

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie przebadali ochotników, aby sprawdzić, kto lepiej radzi sobie w podbramkowych sytuacjach. Wyniki eksperymentu są zaskakujące. 

Na świecie już od wielu wielu lat dąży się do tego, aby kobiety i mężczyźni byli traktowani na równi. Aby mieli te same prawa i aby dotyczyły ich te same zakazy. I słusznie! Być może za kilkadziesiąt lat będziemy żyć w świecie, w którym o problemie równouprawnienia nikt nie będzie już mówił. 

Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że równi nigdy nie będziemy. Równość płci nie istnieje, a przynajmniej nie istnieje z punktu widzenia biologii. Już od pierwszych chwil po narodzeniu, kiedy wydawać by się mogło, że jesteśmy czystą niezapisaną kartą, dzieli nas więcej niż byśmy przypuszczali. I nie, wcale nie chodzi o zwykłą fizyczność. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie i Szpitala Klinicznego San Cecilio w Granadzie przebadali 56 zdrowych kobiet, z których 27 urodziło chłopców, a 29 - dziewczynki. Następnie, jak informuje Newsweek.pl, pobrali do analizy próbki krwi od kobiet, z pępowiny i od urodzonych dzieci. Zbadali w nich obecność substancji prozapalnych i wydzielanych pod wpływem stresu oksydacyjnego. 

Kobiety górą

Wyniki badań mogą nie spodobać się wszystkim mężczyznom, którzy uważają, że facet to ten silny, odporny na stres i radzący sobie w każdej sytuacji. A kobieta? Cóż…"puch marny". Bynajmniej.

Zdaniem badaczy to właśnie kobiety lepiej radzą sobie ze stresem. Nie tylko na wczesnym etapie życia, ale przez całe jego trwanie. Dzieje się tak, ponieważ już w chwili narodzin dziewczynki mają lepiej rozwinięty system wydzielania enzymatycznego, który pozwala naprawiać uszkodzenia w komórkach i usprawnić w nich metabolizm. W organizmach dziewczynek powstaje mniej substancji prozapalnych, jak również komórki ich ciała mają lepszą obronę przed stresem oksydacyjnym.

 Jak zauważa Newsweek.pl, stres ten to jeden z czynników prowadzących do depresji i choroby Alzheimera. Hiszpańscy naukowcy dowiedli również, że dla kobiet rodzenie dziewczynek jest o wiele bezpieczniejsze niż rodzenie chłopców - mają one prostu lepszą obronę antyoksydacyjną.  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów