Met Gala 2016 bez tajemnic. Znamy hasło przewodnie i gościa honorowego

Paulina Szestowicka 02.05.2016
Met Gala 2016
Fotografia: East News

Oraz wszystkie inne informacje, które trzeba wiedzieć o najważniejszym modowym wydarzeniu roku.

Met Gala jest najbardziej ekskluzywnym charytatywnym balem w Nowym Jorku, i jednym z nielicznych na świecie. Wydawać by się mogło, że takie wydarzenia mają jedynie na celu przykuć uwagę mediów, a ich goście chcą po prostu brylować w świetle fleszy. Oczywiście o gali piszą wszystkie gazety i serwisy internetowe, a stylizacje gwiazd są szeroko komentowane, jednak Met Gala to coś znacznie więcej.

Zaproszenie, a jednak bilet

Przyjęcie formalnie nazywane Costume Institute Gala ewentualnie Met Ball to przede wszystkim najważniejsze wydarzenie modowe roku. Głównym punktem jest otwarcie wystawy, którą następnie można zwiedzać przez kilka miesięcy. Jako pierwsi mogą obejrzeć ją goście, którzy otrzymają specjalne zaproszenie, które jednocześnie jest biletem, który należy kupić za 25 tysięcy dolarów. Zebrane w ten sposób pieniądze są przekazywane zarządowi Metropolitan Museum of Art's Costume Institute. 

Każdego roku jest rozsyłanych około 700 zaproszeń. Listę gości tworzą Anna Wintour, naczelna Vogue'a i jej współpracownicy. Co ważne, dzieje się tak już od 1995 roku. Dwa lata temu podjęli oni decyzję o podniesieniu ceny biletów o 10 tysięcy dolarów, żeby goście czuli, że biorą udział w jeszcze ważniejszym i bardziej luksusowym wydarzeniu. To oni też wymyślili, że motywem przewodnim Met Gala 2016 będzie Manus x Machina: Fashion In An Age Of Technology.

Ścisły dress code

Myśli przewodnie wystaw i dress code gości od początku historii Met Ball są ze sobą ściśle powiązane. Kostiumy bądź stylizacje zawsze mają odpowiadać tematyce eksponatów. Najlepiej też żeby były stworzone przez znanych projektantów, a jeszcze lepiej, żeby pochodziły z kolekcji haute couture. W latach ubiegłych wymagane były stroje w klimacie Alexandra McQueena (2011), Christiana Diora (1996) lub Tańca (1986) i Kubizmu (1998). W tym roku temat wystawy daje ogromne pole do popisu dyrektorom kreatywnym domów mody.

Każda gala jest prowadzona przez Annę Wintour i gościa honorowego. Met Galę 2016 będzie współprowadzić Taylor Swift. W latach ubiegłych byli to między innymi Marc Jacobs (2009) i Beyonce (2013). 

Stylizacje gwiazd na Met Gala 2016

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów