McDonald's szykuje się na prawdziwą rewolucję. W restauracjach gości będą obsługiwać kelnerzy

Redakcja 28.11.2016
McDonald's
Fotografia: East News

Sieć restauracji szybkiej obsługi chce dopasować model biznesowy do coraz wyższych oczekiwań klientów. 

McDonald's to bez wątpienia najpopularniejsza restauracja szybkiej obsługi na świecie - istnieje od 1940 roku. Od tego czasu przedsiębiorstwo założone przez Richarda i Maurice'a McDonaldów, przeszło niejedną rewolucję. I nie można się dziwić - tylko wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, można odnieść sukces. 

Restauracje McDonald's co jakiś czas zaskakują swoich gości oferując im nowe udogodnienia. Jeszcze nie dawno, zamówienie złożyć można było wyłącznie u kasjera. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby wcześniej nie trzeba było stać w długiej kolejce do kasy. Teraz, ci, którzy za swoje zamówienie chcą zapłacić kartą, mogą to zrobić szybko i łatwo. Wystarczy, że za pomocą tzw. samoobsługowych kiosków złożymy zamówienie. Nie musimy przy tym zamieniać ani jednego słowa z kasjerem. Ten model funkcjonuje już w większości polskich restauracji.

Prosto do stolika

Wprowadzone zmiany spotkały się z aprobatą wielu klientów, dla których stanie w długich kolejkach to już tylko niemiłe wspomnienie. Ciekawe jednak, jak zareagują, gdy dowiedzą się, że McDonald’s już wkrótce będzie restauracją z prawdziwego zdarzenia. Czyli taką, w której zamówienia do stolika podawać będą kelnerzy.

Obecnie klienci są coraz bardziej wymagający. Chcemy nasz model biznesowy dopasować do ich rosnących oczekiwań - powiedział Steve Easterbrook, dyrektor generalny McDonald's w rozmowie Cnbc.com.

Choć brzmi to jak dobry żart, zapewnienia Easterbrooka, trzeba brać za pewnik i przygotować się na prawdziwą rewolucję w barach McDonald's. Na początek, zmiany dotkną tylko te restauracje znajdujące się w Stanach Zjednoczonych. Do końca 2017 rok zostanie w nich wprowadzony nowy model funkcjonowania, zgodnie z którym gości będą obsługiwać kelnerzy. Nie jest to jednak przysłowiowy "skok na głęboką wodę". Jak kelnerzy sprawdzają się w restauracjach McDonald's i jak na tę zmianę reagują klienci, sprawdzono już rok temu. Wówczas, nowy model przetestowano w około 500 amerykańskich lokalach.

Ponieważ wyniki eksperymentu były jak najbardziej pozytywne, możemy się spodziewać, że za kilka lat również w polskich restauracjach McDonald's przy drzwiach witać nas będzie kelner. Tym bardziej, że nowy model testowany był już w 2015 roku m.in. w Manchesterze i tam również cieszył się dużym zainteresowaniem klientów. Wystarczyło usiąść przy stoliku i spokojnie poczekać, aż podejdzie kelner z tabletem, przyjmie zamówienie, a następnie je nam przyniesie. 

Choć nowy pomysł dyrektora Easterbrooka wydaje się dość odważny, jest duże prawdopodobieństwo, że nowy model funkcjonowania McDonald's sprawdzi się doskonale. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów