Matt Damon zaangażował się w akcję ratowania psów w Chinach. Większość z nich zginęła

Redakcja 29.11.2016
Matt Damon
Fotografia: www.youtube.com

Uratowane psy, które miały znaleźć nowy, szczęśliwy dom, ponownie trafiły do piekła.  

Każdego roku w Chinach, w mieście Yulin, odbywa się festiwal psiego mięsa. Miejscowe bary i restauracje serwują wówczas długą listę dań z psów.

Nazywany "festiwalem okrucieństwa" zwyczaj od lat jest krytykowany, urzędnicy nie mogą go zakazać, bo jak tłumaczą, w Chinach spożywanie psów jest legalne. Pomimo protestów organizacji broniących praw zwierząt, cudzoziemców, a nawet samych Chińczyków, każdego roku psy w Chinach w brutalny i okrutny sposób są zabijane, a ich mięso sprzedawane jest na specjalnie zorganizowanych targach. 

Jednym z najbardziej znanych aktywistów, który stara się powstrzymać ten bestialski proceder, jest Marc Ching. Mężczyzna prowadzi w Los Angeles restaurację dla psów i firmę produkującą karmę dla zwierząt. Kilka miesięcy temu w pomoc psom postanowił zaangażować hollywoodzkie gwiazdy, które na jego propozycje chętnie przystały. Matt Damon, Minnie Driver, Joaquin Phoenix i Pamela Anderson nakręcili wzruszający film, w którym apelują o zaprzestanie przez Chiny organizowania "psich targów".

Do akcji szybko dołączyli wolontariusze z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wówczas obiecano, że psy znajdą swoje nowe domy na Zachodzie. W sprawę szczególnie zaangażowany miał być aktor Matt Damon. Jak zapewniał, wielokrotnie był bity, a nawet grożono mu bronią za to, że ratował katowane zwierzęta w Chinach, Kambodży, Wietnamie i Indonezji. Przy tak dużym wsparciu osób znanych z pierwszych stron gazet, ta akcja nie mogła się nie udać. Wydawało się, że zorganizowane na tak szeroką skalę przedsięwzięcie, przyniesie pożądane efekty. Jednak, jak zapewniają dziennikarze "Daily Mail", mimo zapewnień i dobrych chęci nie udało się uratować przed śmiercią chińskich psów. Nawet tych, które miały otrzymać należytą opiekę. 

pies
Fotografia: www.youtube.com

Źle zorganizowana akcja

Wolontariusze przetransportowali 300 psów do schroniska oddalonego o 130 kilometrów od miejsca, w którym odbywają się targi psiego mięsa. Pozostałe trafiły do jednego z buddyjskich sanktuariów, który miał być ich nowym domem. Ponieważ większość psów była w bardzo złym stanie i wymagała natychmiastowego leczenia, liczono na to, że w sanktuarium dojdą do zdrowia. Niestety, nie udzielono im tam fachowej pomocy, bo jak stwierdzono, to natura powinna decydować o losie zwierząt. Ponieważ psy nie otrzymały pomocy, umierały powoli i w cierpieniach.

Jedna z wolontariuszek przyznała, że być może akcja ratowania zwierząt od początku została źle zorganizowana. Jak przekonuje nikt nie podejrzewał, jak okrutny los czeka uratowane z targu zwierzęta. Setki z nich zginęły w sanktuarium tylko dlatego, że nikt nie udzielił im pomocy, nikt o nie nie zadbał. 

Jeśli pozostałyby w rzeźni i w wyniku uderzenia w głowę zginęłyby, to byłoby dla nich lepsze niż śmierć w cierpieniach, których musiały doświadczyć  - przekonuje Sarah w rozmowie z "Daily Mail". 

Aktorzy, którzy zaangażowali się w akcję ratowania zwierząt, do rewelacji dziennikarzy "Daily Mail" jeszcze się nie odnieśli. Prawdopodobnie sami są zaskoczeni faktem, jak tragicznie zakończyła się akcja, której celem było przecież uratowanie przed śmiercią jak największej liczby psów. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów