Co świadczy o nas liczba znajomych na Facebooku? Ci, którzy mają ich sporo mogą się zdziwić

Anna Respondek 22.11.2017
Korzystanie z Facebooka
Fotografia: Pexels

Odpowiedź może być zaskakująca.

Dla niektórych internautów Facebook stał się drugim "światem", w którym niejednokrotnie prowadzą dużo bardziej aktywny tryb życia. Zawierają przyjaźnie, poznają nowych ludzi czy angażują się w sprawy społeczne i polityczne. 

Z tego powodu naukowcy postanowili przyjrzeć się tej platformie i jej użytkownikom. Tym razem zdecydowali się ustalić, jaki typ człowieka zgromadzi na Facebooku największą liczbę znajomych. Ich wyniki wykazały zaskakująca zależność, według której osoby skłonne do materializmu mają dużo więcej znajomych. Badania opublikowano na stronie Elsevier.com.

Okazało się, że materialiści traktują kolegów i koleżanki jak "obiekt" pożądania i znacznie częściej i dużo regularniej odwiedzają platformę. Dodatkowo mają dużo większą potrzebę porównywania się do nich poprzez social media. 

Materialiści częściej korzystają z Facebooka, ponieważ mają skłonności do uprzedmiotawiania znajomych. Zdobywają znajomych po to, żeby powiększyć swoje "posiadanie". Facebook jest idealnym miejscem do porównywania się i jest za darmo. Materialiści kochają darmowe przyrządy - twierdzi jeden z naukowców. 

Zespół badaczy zbierał materiały do analizy online. W doświadczeniu wzięło udział 242 użytkowników Facebooka, którzy musieli odpowiedzieć na zadane pytania. Część z nich polegała na zgodzeniu się z jakąś tezą bądź zaprzeczeniu jej, na przykład "Moje życie byłoby lepsze, gdybym posiadał jakąś rzecz, której nie mam". 

Według nas Facebook jest jak nóż. Może być użyty, aby przygotować pyszne jedzenie, albo po to, żeby kogoś zranić - stwierdził naukowiec. 

Jak uznali badacze, dla większości użytkowników Facebook jest narzędziem, dzięki któremu mogą monitorować i osiągać wyznaczone cele. Natomiast dla materialistów jest wyznacznikiem tego, jak daleko są od upragnionego bogactwa. 

Zgodzicie się z tymi badaniami?  

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów