Masz więcej niż 20 lat? Jest sposób, żeby uchronić się przed kacem

Redakcja 31.05.2017
Alkohol
Fotografia: Pixabay

Im człowiek starszy, tym bardziej cierpi po upojnej nocy. 

Ci, którzy mają więcej niż 20 lat nie powinni pić tanich alkoholi. W ten sposób unikną morderczego kaca. 

Powszechnie wiadomo, że na kaca najlepsza jest mocna kawa i aspiryna. Skutecznie niwelują nawet najbardziej przykre dolegliwości spowodowane piciem alkoholu. Jest jednak inny sposób, który zdaniem naukowca, pozwala uniknąć potężnego bólu głowy dzień po spożyciu alkoholu.

Dotyczy jednak tylko tych imprezowiczów, którzy ukończyli 20. rok życia. Aby dobrze czuć się następnego dnia, powinni po prostu unikać najtańszych alkoholi.

Droższe alkohole są lepiej filtrowane i trzy lub więcej razy destylowane. A im czystszy alkohol, tym mniej w nim "śmieci", które zanieczyszczają organizm - powiedział naukowiec Jim Schaefer, a jego wypowiedź przytacza Zeenews.india.com. 

giphy-downsized (16)

Lekarstwo na kaca?

Jim Schaefer z Union College w Schenectady zauważa, że im jesteśmy starsi, tym nasza zdolność do regeneracji po zakrapianej nocy spada. Związane jest to ze spadkiem enzymów, które wydziela organizm, a które odpowiadają za rozkład alkoholu w naszym ciele. Im mniej enzymów wydziela nasz organizm, tym dotkliwiej odczuwamy kaca. 

Jak podaje Sfora.pl, chodzi o dehydrogenazę alkoholową, która utlenia etanol do aldehydu octowego, który z kolei odpowiedzialny jest za niektóre objawy kaca, a także dehydrogenazę aldehydu octowego, która utlenia go do kwasu octowego. 

To właśnie dlatego po imprezie musimy poradzić sobie z bólami i zawrotami głowy, zamroczeniem, a nierzadko też suchością i przysłowiowym kapciem w ustach. Choć oczywiście są osoby, które mimo wypicia naprawdę dużej ilości alkoholu następnego dnia nie ponoszą żadnych zdrowotnych konsekwencji, większość musi jednak stanąć twarzą w twarz z potężnym kacem. Może warto więc wypróbować sposób Jim'a Schaefer'a i ze sklepowej półki sięgnąć nieco droższy alkohol? 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów