Masz problem z wysypianiem się? Zrobienie tych rzeczy przed snem sprawi, że codziennie będziesz wypoczęty

Katarzyna Leszczyńska 27.09.2017
Co zrobić, gdy nie możesz spać?
Fotografia: pexels.com

Wyniki najnowszych badań są zaskakujące.

Badacze przeprowadzili sondaż na 2000 Brytyjczyków. Poproszono ich, żeby wypisali rzeczy, które pomagają im w łatwiejszym zasypianiu wieczorami. Okazuje się, że niewiele trzeba, żeby budzić się wypoczętym każdego ranka.

Najwięcej Brytyjczyków, bo aż 50%, narzeka na zbyt wysoką temperaturę pokoju podczas zasypiania. Trzech na dziesięciu z nich nie może zmrużyć oka, ponieważ ich partner chrapie. Brzmi znajomo? Okazuje się, że niewyspanie prowadzi do rzeczy, które są dla nas uciążliwe w ciągu dnia – rozdrażnienia, a nawet zbyt częstego sięgania po niezdrową żywność.

Przepis na idealny sen

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura. Oczywiście jedni wolą chłodniejsze pomieszczenia, inni cieplejsze. Badacze ustalili optymalną temperaturę powietrza, dzięki której wstaniesz rześki – to 16,1° Celsjusza. Różnicę może przynieść również materac i pościel. Te, które są wykonane z tkaniny przepuszczającej powietrze, zapewniają jego szybki przepływ i pochłaniają wilgoć. Dzięki temu będzie ci się lepiej oddychało i w efekcie końcowym – spało.

Nie powinieneś zbyt późno chodzić spać. Optymalną godziną jest 22:39. Kładąc się spać koniecznie upewnij się, że pokój jest odpowiednio zaciemniony, np. okna są zasłonięte. Jak dowodzą badania, o wiele lepiej śpi się w pokojach zaciemnionych, w których ściany pomalowane są jasnymi kolorami, przede wszystkim białym.

Co zrobić, żeby się wyspać?
Fotografia: pexels.com

Odłóż telefon minimum na 37 minut przed snem. Choć to, że nie powinno się korzystać z ekranów tuż przed snem, jest nam dobrze znane, wciąż nie potrafimy się dostosować do tej zasady. Jak twierdzą badacze, prawie jedna trzecia z nas wciąż odkłada telefon dopiero 10 minut przed pójściem spać. Dotyczy to nie tylko smartfonów, ale również tabletów, laptopów i telewizorów.

Na sen dobrze robi czytanie książek. Warto przeczytać sobie kilka stron lektury, ale tylko w wersji papierowej. Ta zasada łączy się oczywiście z poprzednią, żeby nie używać ekranów tuż przed snem. Dlatego odłóż e-booka i postaw na bardziej old schoolową wersję.

Zadbaj o czystość swojej pościeli. Znasz to uczucie, kiedy wchodzisz pod świeżą, pachnącą praniem kołdrę. Ono sprawia, że śpi ci się lepiej. Dlatego staraj się jak najczęściej wymieniać swoją pościel. Śpij też w piżamie. Miękkie, luźne ubranie sprawi, że w nocy będziesz czuł się bardziej komfortowo.

Brytyjczycy stwierdzili, że o wiele lepiej zasypia im się po seksie. Jednak badania pokazują, że spanie z partnerem jest niewygodne i nie sprzyja wysypianiu się. Oczywiście jest to reguła, którą warto złamać, ale jeżeli zastosowałeś wszystkie powyższe i nadal się nie wysypiasz – zastanów się nad nią. Albo chociaż wybierz prawą stronę łóżka – podobno na niej śpi się o wiele lepiej.

Co zrobić, żeby się wyspać?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów